Ένα χρυσό μέρος – η νέα Δημοκρατία της Αλγερίας

τόπος χρυσού

GM Oran 2022

Η Δευτέρα ήταν η πιο παραγωγική μέρα για τους Αλγερινούς αθλητές που άρπαξαν νέα μετάλλια μπροστά σε παγκοσμίου φήμης αθλητές, όπως Ιταλούς, Ισπανούς, Γάλλους, Έλληνες, Αιγύπτιους…

Ο συνολικός αριθμός των μεταλλίων 72 ώρες πριν το τέλος των αγώνων ήταν 19 χρυσά, 15 ασημένια και 14 χάλκινα. Μια παραγωγή που μοιράζονται εκατοντάδες ή και χιλιάδες φίλαθλοι που καθημερινά καταλαμβάνουν τις κερκίδες των διαφόρων αθλητικών εγκαταστάσεων όπου διοργανώνονται οι αγώνες. Η επαφή ήταν στην κορυφή μεταξύ αθλητών και φιλάθλων, γεγονός που συνέβαλε πλήρως στην πραγματοποίηση των ονείρων των αθλητικών εκπροσώπων επί του εδάφους. Οι μάρτυρες ήταν σε θέση να εκτιμήσουν την καθημερινή δουλειά των Αλγερινών αθλητών στην άρση βαρών, τον στίβο, την κολύμβηση, την ξιφασκία, το τζούντο …

τα όνειρα βγαίνουν αληθινά
Η Αλγερινή αθλήτρια με εμπόδια Αμίν Μπουανάνι κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο την Κυριακή (3 Ιουλίου) στα 110 μέτρα με εμπόδια στους αμφισβητούμενους Μεσογειακούς Αγώνες Οράν του 2022 στο Ολυμπιακό συγκρότημα Melloud Hadavi. Μια άλλη ευχάριστη έκπληξη έρχεται από το κολύμπι, το οποίο θεωρούσαμε ότι ήταν αδύνατο να βγούμε από το νερό μπροστά σε παγκοσμίου φήμης αστέρια. Αυτή την Κυριακή, ένας Αλγερινός σημείωσε το ρεκόρ, στην προκειμένη περίπτωση ο κολυμβητής Sioud που πιάνει ένα πολύ όμορφο χρυσό νόμισμα μπροστά σε αγωνιζόμενους που έχουν αποδείξει τον εαυτό τους σε μεγάλους διεθνείς αγώνες κυριαρχώντας τους με την κυριαρχία στο αγώνισμα κολύμβησης 200m x 4. Τρίτη μέρα διαγωνιζόμενων κολυμβητικών αγώνων στο υδάτινο κέντρο του Ολυμπιακού συγκροτήματος Miloud Hadavi.

Αφίσες που καθησυχάζουν και τιμούν την πατρίδα
Άλλη μια αφίσα που κράτησε εκατοντάδες θαυμαστές σε αγωνία, στην προκειμένη περίπτωση το Duel. Ήταν η νεαρή Sousine Delinda Boudiaf που πήρε το χρυσό στο ξίφος των γυναικών, νικώντας την Ιταλίδα Rebecca Gargano (15-7), τουλάχιστον αυτή την Κυριακή στον επίμαχο τελικό στο Meridian Convention Center. Μια άλλη πολυαναμενόμενη αφίσα που γέμισε το Ολυμπιακό συγκρότημα είναι το Athletics (800 μ.) Σε αυτή την τρελή ατμόσφαιρα, ο Jamal Sadjati πραγματοποίησε μια από τις επιθυμίες του, που είναι να φορέσει στο λαιμό του αυτό που υψώνει πολύ ψηλά το εθνικό έμβλημα. Μετά τον αγώνα των 800 μέτρων αυτή την Κυριακή μπροστά στον συμπατριώτη του Yassin Hattat, τον ασημένιο Ολυμπιονίκη.

READ  15 όμορφα χωριά στην Κορσική

Ταξίδια στην καρδιά των μεταλλίων
Η αθλήτρια, Mughniyeh Hammadi, κέρδισε άλλους αγώνες άρσης βαρών και άλλα μετάλλια, αργυρά και χάλκινα, την Κυριακή, στην κατηγορία (71 kg), στο Exhibition Palace στη νέα πόλη Oran. Ο Αλγερινός αρσιβαρίστας Fares Touiri κέρδισε το χάλκινο μετάλλιό του σηκώνοντας μια ράβδο 161 κιλών στη δοκιμασία αρασέ κάτω των 89 κιλών. Συνεχίζοντας το ταξίδι στην καρδιά των αγώνων, ανακαλύπτουμε μια άλλη άγνωστη ατμόσφαιρα στην Αλγερία όπου 4″ Αλγερινοί παίκτες ταεκβοντό (2 άνδρες και 2 γυναίκες) αποκλείστηκαν την Κυριακή από τους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται αυτή τη στιγμή στο Οράν, μετά την ήττα τους στο τον πρώτο γύρο, απέναντι σε αντιπάλους πολύ υψηλότερου επιπέδου». Πρόκειται για τον Χάνι Ταγιέμπ, ο οποίος έχασε (27-22) από τον Γάλλο Σουλεϊμάν Αλ-Αφιλίμπι στην κατηγορία κάτω των 68 κιλών. Η Σέρβα Βάνια Στάνκοβιτς κυριάρχησε στη συμπατριώτισσά της Νάντα Μπάτους (32-15) στην κατηγορία κάτω των 49 κιλών.

Αδυνατώντας να το ξεπεράσει
Από την πλευρά της, η Samia Zain (26-6) έχασε από την Κύπρια Markela Tijeri στην κατηγορία βάρους κάτω των 57 κιλών και ο Abdelmalek Bendikha (18-6) αποκλείστηκε τελικά από τον Βόσνιο Denko Segeden, στην κατηγορία άνω των 80 κιλών. “Αυτός ο πρώιμος αποκλεισμός ήταν αναμενόμενος, παρουσία μερικών σπουδαίων πρωταθλητών συστήματος. Έτσι, το περιμέναμε, και κατέληξε να συμβεί. Αλλά η συμμετοχή μας στο JM είναι ακόμα θετική συνολικά, ειδικά στην απόκτηση πρόσθετης εμπειρίας για τους αθλητές μας », δήλωσε ο προπονητής της εθνικής ομάδας Mardi Zaghdoud στο Αλγερινό Πρακτορείο Ειδήσεων.