ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-2: Πράσινη κυριαρχία

Το Derby … με πράσινο χρώμα. ο Παναθηναϊκός Κατάφερε να φύγει από την ΟΑΚΑ διπλασιάζοντας, υπερισχύοντας 2-1 Ικ Στον ενδέκατο αγώνα του Πρέμιερ Λιγκ Interwtten. Οι «Πράσινοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά προβλήματα του αντιπάλου τους και πέτυχαν μια μεγάλη νίκη.

Διαφήμιση

Μετά από αυτή τη νίκη, η ομάδα του Laszlo Poli μπήκε για πρώτη φορά στα πέντε πρώτα τουρνουά Μειώνοντας τη διαφορά σε τέσσερις βαθμούς από την τέταρτη ΑΕΚ, Ποιο φυσικά περιέχει δύο λιγότερα παιχνίδια. Από την άλλη πλευρά, η ομοσπονδία έδειξε ένταση και “πλήρωσε” για τα λάθη της, και ως αποτέλεσμα παρέμεινε στο -6 από τον πρωταθλητή Ολυμπιακός.

Ο Μαυρίκιος έχασε την ευκαιρία της σεζόν

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο πεδίο και προσπάθησε να εκπλήξει την ΑΕΚ και θα μπορούσε να είχε προχωρήσει νωρίτερα στο σκορ, αλλά ο Mauricio έχασε την ευκαιρία της σεζόν, τουλάχιστον για τώρα. Ο βραζιλιάνικος μέσος δεν επηρεάστηκε στο ύψος της μικρής περιοχής, μετά από ένα εξαιρετικό σταυρό από τον Τάσσο Χατζηγιωβάνη, αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα μπροστά από το κενό γκολ με το στήθος του.

Σύμφωνα με την Opta, ο 32χρονος μέσος είναι από το “Greens” Έχει 85,9% πιθανότητα να στείλει την μπάλα στο δίχτυ Είναι επίσης … ρεκόρ για χαμένη ευκαιρία στο φετινό τουρνουά.

Η ευκαιρία του Mauricio ξύπνησε τους παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι προσπάθησαν να αναλάβουν το παιχνίδι, αλλά μετά από ένα σταυρό σουτ από τον Μάρκο Λεβαγιά στα 18 ‘και μια καλή στιγμή με τον Πέτρο Μαντάλου στο 21’, το οποίο έπιασε την τελευταία στιγμή. Οι παίκτες Vacudo Sanchez, Massimo Carrera δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα ελαστικά των αντιπάλων. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει κρίσιμο ρόλο στην αντεπίθεση, την υψηλή πίεση και την υπεροχή στο κέντρο.

READ  Το Λιβανέζικο πικνίκ του Γκάμπριελ Μπεκ

ο Αναμενόμενοι στόχοι της Opta Βλέπετε τη γενική απειλή για κάθε ομάδα και τους στόχους που πρέπει “να” σημειώσετε βάσει των τελικών τους. Όσο μεγαλύτερος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα. Μπορείτε να επιλέξετε τη μέθοδο επίθεσης και να δείτε τους τελικούς κάθε ομάδας ξεχωριστά σε κανονική ροή, από συγκεκριμένα στάδια κ.λπ.

Απόλυτη υπεροχή του Παναθηναϊκού

Στην πραγματικότητα, μετά από 30 λεπτά πήρε το προβάδισμα και μετά … προειδοποίησε με τον Sanchez (30 λεπτά) και τον Αλεξανδρόπουλο (33 λεπτά), προχώρησε τελικά στο 34ο λεπτό με τη Macanda. Ο Sanchez συνεργάστηκε με τον Hatzigiovanis, ο οποίος απέφυγε με εξαιρετικό τρόπο τον Emmanuel Insa και έκανε τον Tsintotas 0-1.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 38ο λεπτό, αλλά ο Χατζηγκιβάνες, μετά από ένα άλλο λάθος από τον Insoa, δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Αλ Ittihad με τέσσερις βαθμούς. Οι οικοδεσπότες έδειξαν νευρικότητα, διέπραξαν πολλά λάθη, δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να ισορροπήσουν τον αγώνα.

Κάντε κλικ στο “Πραγματικός σχηματισμός” για να δείτε πού βρίσκεται η κύρια περιοχή εργασίας κάθε παίκτη.

Οι παίκτες της Μπολόνια εκμεταλλεύτηκαν την καταιγίδα υπερασπίζοντας τους αντιπάλους τους και έφτασαν στο δεύτερο γκολ μετά την αναβολή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ζαγκαρίτης έκανε μια εντυπωσιακή σόλο προσπάθεια, αποφεύγοντας σοβαρά τον Βασιλαντόνοπουλο και έφτασε εγκαίρως στον Κουρμπέλη, ο οποίος νίκησε τον Τσίντοτα 0-2.

Η διπλή αλλαγή πρόσληψης και διαχείρισης από την PANATHINAIKO

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Carrera ξεκίνησε μια διπλή αλλαγή, περνώντας τη Levi Garcia και τον Paulinho αντί των παθητικών Tankovic και Vasilantonopoulos, χωρίς να αλλάξει την ομάδα. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλά υπέρ τους, “βάζοντας” τον αγώνα, με τις πιθανότητες που ήρθε με … το σταγονόμετρο. Είναι ιδιαίτερο ότι το μόνο εντυπωσιακό στάδιο, έως και 70 λεπτά, ήταν ένα λάθος του Félith, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει γκολ.

READ  "Νόμιζα ότι είχα ένα όριο αλλά το ξεπέρασα!"

Ο Carrera, βλέποντας τους παίκτες του ασφαλείς, έριξε τον Nelson Oliveira στο γήπεδο, αλλάζοντας την ομάδα σε 4-4-2, με τον Πορτογάλο μαζί με τον Ansarifard. Από την άλλη πλευρά, ο Μπουλόνγκ προσπάθησε να «εξασφαλίσει» τη νίκη, βάζοντας τον Αγιούμπ στο γήπεδο, ενώ λίγο πριν είδε τον Βιγιαβάνες να φύγει με τραυματισμούς. Ωστόσο, οι ιδιοκτήτες σπιτιού, με εξαίρεση ένα καλό σουτ από τον Μάνταλο και μια κεφαλίδα από το Ansarivard, δεν απειλούσαν ιδιαίτερα τον στόχο του Διόδη. Η ευκαιρία του Ιράν, μετά από έναν εξαιρετικό σταυρό από τον ενεργητικό Garcia, ήταν η μόνη πραγματικά εντυπωσιακή σκηνή για τον Κίτρινο και τον Μαύρο μέχρι το 85ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά αυτό που δεν έκανε σε ολόκληρο τον αγώνα

Η ΑΕΚ πίεσε για να μειώσει το σκορ στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να κερδίσει με την Oliveira στο 87ο λεπτό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τον σταυρό του Paulinho και ο Μπογκοράς δεν μπόρεσε να καθαρίσει την μπάλα και νίκησε τη Δίοδος με ένα στενό σουτ.

Ο Al Ittihad προσπάθησε να φτάσει στον ισοσταθμιστή, αλλά στο 89 ‘ο Schenkefeld διέσχισε τη Λιβαγιά πριν ο Diodes έβαλε, ενώ στο τελευταίο λεπτό της καθυστέρησης, το κεφάλι του Henid πέρασε το γκολ.