Βίντεο | Με αυτόν τον στόχο του Luis Díaz, ο Πόρτο έγινε ο πρωταθλητής του Πορτογαλικού Super Cup

Με ένα γκολ από τον Luis Díaz, ο Πόρτο κέρδισε το Πορτογαλικό Σούπερ Κύπελλο το 2020 νικώντας την Benfica 2-0 / (Kindness: DirecTv Sports). Με ένα γκολ από τον Luis Díaz, ο Πόρτο κέρδισε το Πορτογαλικό Σούπερ Κύπελλο το 2020 νικώντας την Benfica 2-0 / (Kindness: DirecTv Sports).

Το απόγευμα της Τετάρτης, 23 Δεκεμβρίου, η FC Porto de Portugal έγινε πρωταθλητής για εικοστή δεύτερη φορά στο Cândido de Oliveira Super Cup.

Αυτό το τουρνουά, που συνήθως αντιμετωπίζει τους πρωταθλητές του Πορτογαλικού Πρωταθλήματος και Κυπέλλου, παρουσίασε το διάσημο “Ένα κλασικό”: αντιπαράθεση μεταξύ των σημαντικότερων ποδοσφαιρικών συλλόγων αυτής της χώρας: FC Porto στο Πόρτο και Benfica στη Λισαβόνα.

Το μπλε κλαμπ είχε τη συμμετοχή των Κολομβιανών Mateus Uribe και Luis Díaz στον τελικό που έπαιξε σε έναν αγώνα στο δημοτικό στάδιο του Aveiro.

Ο αγώνας πλησίαζε κατά καιρούς και ο διαιτητής σήμαινε ποινή για την γηπεδούχος ομάδα μετά από 23 λεπτά, εν μέσω φωνητικών διαμαρτυριών από τους επισκέπτες. Έλληνας τερματοφύλακας Οδυσσέας Βλαχοδήμος στον Πόρτο, Ιράν Μαντί. Τάρεμι.

Οι διαιτητές του VAR ζήτησαν να επανεξετάσουν το παιχνίδι λόγω πιθανής λανθασμένης θέσης του Ιρανού επιθετικού, αλλά επιβεβαίωσαν ότι ο αριθμός 9 του Πόρτο ήταν ενεργοποιημένος και, προωθώντας το παιχνίδι, ο διαιτητής Hugo Miguel σφύριξε μια ποινή για την ομάδα “Dragão”.

Από τα δώδεκα βήματα, ο μέσος Sérgio Oliveira έφτασε στο 1-0 στον αγώνα 25 λεπτά πριν από το πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ένα ζευγάρι κίτρινες κάρτες και το δεύτερο ημίχρονο προχώρησε μετά από αρκετές αλλαγές και για τις δύο ομάδες, στις οποίες μοιράστηκαν οι ευκαιρίες για σκορ. Ωστόσο, η βασική αλλαγή του παίκτη στον τελικό έγινε από τον προπονητή Sérgio Conceinção, ο οποίος έδωσε πρόσβαση στον Κολομβιανό επιθετικό Luis Díaz στο 77ο λεπτό αντί του επιθετικού Mehdi Taremi.

READ  Από τον Julian Alaphilippe έως τον Mo Farah, τους μεγάλους απόντες από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2021

Το παιχνίδι άνοιξε μέχρι το τέλος με τη δυνατότητα εξισορρόπησης της Μπενφίκα, αλλά η παρουσία του Ντίζ στο γήπεδο τερμάτισε το παιχνίδι 13 λεπτά μετά την είσοδο στο γήπεδο.

Στη συνέχεια, τη στιγμή του τέρματος με τον οποίο ο επιθετικός Guajiro καταδίκασε τα τελευταία 2-0 έως 90 λεπτά αφού βοήθησε τον Μεξικού Jesús Corona σε μια μπάλα που έχασε η άμυνα της Benfica ενώ προσπαθούσε να παίξει:

Ο Luis Díaz καταδίκασε τον τελικό 2-0 στον οποίο ο Πόρτο κέρδισε τον τίτλο του Πορτογαλικού σούπερ πρωταθλητή εναντίον της Benfica / (Kindness: DirecTv Sports).

Κατεβαίνοντας από την αριστερή πτέρυγα, ο πρωτοεμφανιζόμενος και ο πρόσφατα υπογεγραμμένος Ντιάς κατάφερε να προκριθεί στους αμυντικούς της Μπενφίκα και να τερματίσει το αντίπαλο γκολ χωρίς γωνία. Ήταν διαισθητικός και μπήκε ως ο 22ος πρωταθλητής τίτλου στην ιστορία του Πόρτο σε διαγωνισμό

Από τους 12 τελικούς που έπαιξε ο Πόρτο εναντίον της Μπενφίκα, η μπλε λέσχη έχει κερδίσει έντεκα φορές. Αυτό είναι το 22ο Σούπερ Κύπελλο του συλλόγου, το οποίο έχει επίσης δει παίκτες όπως ο Radamel Falcao García, ο Fredy Guarín, ο James Rodríguez και ο Jackson Martínez.

Με τη σειρά του, αυτός είναι ο τρίτος τίτλος που κέρδισε ο Ντιάς με τον σύλλογο “Dragão” από την ένταξή του στον πρωταθλητή Lusitano τον Ιούλιο του 2019, προερχόμενος από τον Junior de Barranquilla. Ο επιθετικός του Guajiro κέρδισε το Liga Primeira και το Portugal 2020 Cup τον ίδιο χρόνο.

Δείτε περισσότερα:

Βίντεο | Σε λιγότερο από δύο λεπτά, ο Μουριέλ σημείωσε τα δύο γκολ που ισοφάρισε η Αταλάντα με την Μπολόνια