Βόρεια Ιρλανδία 0-1 Ελλάδα – Reuters

Η αναμονή της Βόρειας Ιρλανδίας για την κατάκτηση του Nations League συνεχίζεται αφού ξεκίνησε την εκστρατεία της με ένα ακόμη απογοητευτικό αποτέλεσμα καθώς η ομάδα του Ian Baraklough έχασε 1-0 εντός έδρας από την Ελλάδα.

Παρά τις καλύτερες προσπάθειες των άλλων οπαδών στο Windsor Park, η Βόρεια Ιρλανδία παρέμεινε σταθερή για πάρα πολύ καιρό, ανεβάζοντας τον πήχη μόνο όταν δύο 34χρονοι – Kyle Lafferty και Niall McGinn – βγήκαν από τον πάγκο για να κυνηγήσουν ένα άλλο αποτέλεσμα. μισή ώρα .

Αλλά δεν βρήκαν απάντηση στο γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 39ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Γκας Πογιέτ δήλωσε τη νίκη στον πρώτο του αγωνιστικό αγώνα για την Ελλάδα.

Αυτό σημαίνει ότι η Βόρεια Ιρλανδία εξακολουθεί να είναι χωρίς νίκη μετά από 11 προσπάθειες στο Nations League, ενώ ο Baraklough είχε μόνο μία νίκη στον ίδιο αριθμό αγώνων στο Windsor Park σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα προβλήματα της Κοινωνίας των Εθνών εξακολουθούν να υφίστανται στη Βόρεια Ιρλανδία

εικόνα:
Ο Έλληνας Τάσος Πακασίτας πανηγυρίζει μετά από ένα γκολ

«Μοιάζαμε σαν μια ομάδα που δεν είχε παίξει για καιρό, οπότε ήμασταν απογοητευμένοι», είπε ο Μπαράκλοφ στη συνέχεια.

«Χτυπήσαμε τον ρυθμό και δείξαμε περισσότερο θάρρος στη μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο και χάσαμε το παιχνίδι στο τέλος από ένα μοίρασμα αφού χάσαμε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή αφήνοντάς μας πίσω.

95 συμμετοχές με τον Έβανς

Ο Jonny Evans κέρδισε τον 95ο αγώνα του για τη Βόρεια Ιρλανδία απόψε, τερματίζοντας τέταρτος σε αγώνες δίπλα στον David Healy στην ιστορία της εθνικής ομάδας. Μόνο οι Stephen Davis (135), Pat Jennings (119) και Aaron Hughes (112) έχουν παίξει περισσότερους αγώνες από τον Evans.

Ο Τζορτζ Μπάλντοκ κέρδισε την πρώτη του διεθνή συμμετοχή για την Ελλάδα σήμερα, και έγινε ο πρώτος παίκτης που εμφανίστηκε για την Ελλάδα ενώ έπαιζε στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ μετά τον Βασίλη Μπορμπούκη το 1998 (2 αγώνες).

“Θα ψάξουμε για λίγη φρεσκάδα, αλλά ας δούμε πώς θα ανακάμψουμε. Ξέρουμε ότι το ταξίδι θα μας πάει μακριά, αλλά είμαστε προετοιμασμένοι για αυτό και για το θερμότερο κλίμα. Ξέραμε ότι η Ελλάδα θα ήταν άσχημη γιατί θα ξαναφτιάχνονταν και παίζουν ως συγκρότημα εδώ και μερικά χρόνια. Έχουμε δει, αλλά τώρα θα πάμε στην Κύπρο για να ανοίξουμε τον λογαριασμό μας.

READ  Άπειρο για τους Γάλλους

Ο προπονητής είχε θέσει στην ομάδα του στόχο 12 πόντων στα τέσσερα παιχνίδια τους αυτόν τον μήνα την Τετάρτη, αλλά ήταν ένα αποτέλεσμα που άφησε τη Βόρεια Ιρλανδία να αντιμετωπίσει μια δύσκολη μάχη για τον άπιαστο ανοδικό της στόχο.

Ο Michael O’Neill, ο προκάτοχος του Baraklough, βρισκόταν στις εξέδρες για να παρακολουθήσει προσωπικά τον πρώτο του αγώνα με τη Βόρεια Ιρλανδία από τότε που έφυγε για τη Στόουκ, και αναμφίβολα ήλπιζε να επαναλάβει εκείνες τις περίφημες βραδιές όταν η ομάδα του κέρδισε την Ελλάδα εντός και εκτός έδρας καθ’ οδόν. για το Euro 2016, ένας πολύ διαφορετικός ναύλος. .

Νέα της ομάδας

Ο Πάντι Λέιν έκανε το αγωνιστικό του ντεμπούτο για τη Βόρεια Ιρλανδία όταν ξεκίνησε την τρίτη τους εκστρατεία στο Nations League εντός έδρας, στην Ελλάδα. Ο 21χρονος εξτρέμ του Φλίτγουντ ξεκίνησε στο αριστερό μπακ με τον Κόνορ Μπράντλεϊ της Λίβερπουλ στα δεξιά, ενώ ο Τζόνι Έβανς κέρδισε τη φανέλα του με το νούμερο 95 σε τρεις άμυνες που περιλάμβαναν επίσης τους Νταν Μπάλαρντ και Μπάντι ΜακΝέρ.

Ο Kyle Lafferty, ο οποίος επέστρεψε στην ομάδα για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο, ήταν μεταξύ των πάγκων, με τους Shane Lavery και Gavin White να είναι πρωτοπόροι. Και ο Μπράντλεϊ, που παίζει στη δεξιά πλευρά, αναμενόταν να αντιμετωπίσει ένα γνώριμο πρόσωπο, με τον συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ Κώστα Τσιμίκα αριστερό μπακ για την Ελλάδα, ενώ ο επιθετικός της Σέλτικ, Γιώργος Γιακομάκης, πρωτοστάτησε στην επίθεση.

Ο Τζορτζ Μπάλντοκ της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είναι μεταξύ των Ελλήνων αναπληρωματικών που περιμένουν το διεθνές ντεμπούτο του.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε σε μεγάλο βαθμό ισόπαλο χωρίς επεισόδια έως ότου η Ελλάδα τα κατάφερε έξι λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Ο Πάντι Λέιν, στο αγωνιστικό του ντεμπούτο, δεν μπόρεσε να κόψει μια μακρινή μπάλα προς τα εμπρός και ο Δημήτριος Λημνιός την έσπασε στον Μπακασίτα για να πετύχει ένα χαμηλό σουτ πέρα ​​από τον Billy Peacock-Farrell στη γωνία.

Η Ελλάδα δοκιμάζει αυτή την μπάλα μπροστά από την αρχή, αλλά πολύ συχνά αποφεύγει να παίξει. Η μοναδική τους άλλη ευκαιρία μέχρι στιγμής ήταν μια βαθιά σέντρα του Λημνιού στον επιθετικό της Σέλτικ, Γιώργο Γιακομάκη, ο οποίος διοχετεύθηκε υπάκουα στον Πήκοκ Φάρελ. .

εικόνα:
Ο Δημήτρης Λίμνιους και ο Πάτρικ Λέιν από τη Βόρεια Ιρλανδία

Δύο λεπτά πριν από τη μοναδική ευκαιρία της Βόρειας Ιρλανδίας ήρθε και έφυγε, με τον Gavin White να γυρίζει καθαρά για να κάνει χώρο στην άκρη του πέναλτι, αλλά να μην μπορεί να παράγει αρκετή δύναμη για να δοκιμάσει τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

READ  Dimitra Dead Water Tower στην Τουλούζη Παρασκευή, 8 Απριλίου 2022

Η Ελλάδα μπορεί να έχει προσθέσει ένα δεύτερο λίγο πριν το διάλειμμα, καθώς ο Κώστας Τσιμίκας κέρδισε τον συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ, Κόνορ Μπράντλεϊ, σε μια μάχη που μαινόταν όλη τη νύχτα κάτω από τη δεξιά πτέρυγα της Βόρειας Ιρλανδίας.

Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος, αλλά ο Τσιμίκας προηγήθηκε και έπαιξε με τον Λάζαρου Ρότα, ο οποίος έβαλε σκοπό να απογοητεύσει τον Γιακομάκη που περίμενε τη σέντρα μπροστά από το τέρμα.

Βαθμολογίες παικτών

Βόρεια Ιρλανδία: Peacock Farrell (6), Bradley (5), Ballard (5), J. Evans (6), Lane (6), McNair (5), Davis (6), McCann (6), Savile (6), Lavery ( 5) ), Λευκό (5).

Υπότιτλοι: Υποδοχείς: McGinn (7), Lafferty (6), D. Charles (6), Hume (6), S. Charles (n / a).

Ελλάδα: Βλαχοδήμος (6), Τσιμίκας (7), Χατζηδιάκος (6), Μαυροπάνος (7), Ρότα (7), Μπουχαλάκης (6), Σιώπης (6), Μπακασέτας (8), Λημνιός (7), Μάνταλος (6), Γιακομάκης (6).

Υπότιτλοι: Μπάλντοκ (άγνωστος), Τζαβέλλας (5), Κουρμπέλης (6), Χατζηγιοβάνης (6), Παυλίδης (6).

παίκτης του αγώνα: Αναστάσιος Μπακασίτας.

Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε πραγματικά να ήταν μπροστά έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Λημνιός έστειλε μια χαμηλή σέντρα που μόλις γλίστρησε από το απλωμένο παπούτσι του Γιακομάκη – του 27χρονου που ήταν σε τόσο καυτή κατάσταση με τη Σέλτικ αλλά δεν μπορούσε. t προσθέσει περισσότερα στη διεθνή απεργία του το μοναδικό.

Ο Μπαράκλοφ στράφηκε στον Λάφερτι -πίσω στην ομάδα για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο- και στον ΜακΚέιν όταν πέρασε στον σχηματισμό 4 5-1 μετά την ώρα.

Η Βόρεια Ιρλανδία αύξησε την έντασή της, αντλώντας μπάλες προς τα εμπρός, αλλά οι πραγματικές πιθανότητες ήταν λίγες. Το καλύτερο από όλα ήταν το σουτ του McGinn που ήταν άνετο για τον Vlashodemus, ενώ ο Lafferty άγγιξε την επιφάνεια του φιλέ με ένα κέρλινγκ φάουλ.

Η Βόρεια Ιρλανδία αήττητη στο Nations League σε 11 προσπάθειες
εικόνα:

Ξεκίνησε ο Shea Charles της Μάντσεστερ Σίτι, καθώς ο Baraclough έκανε μια σειρά από αλλαγές πριν από το τελευταίο 10λεπτο, αλλά δεν είχε καμία διαφορά που έψαχνε, καθώς το τελευταίο σφύριγμα αποδοκιμάστηκε.

READ  Ο Iga Swiatek μπαίνει στο QF νικώντας τη Marta Kostyuk

«Ήμασταν λίγο ντροπαλοί, μόνοι στο πρώτο ημίχρονο», πρόσθεσε ο Μπαράκλοφ. «Στο δεύτερο ημίχρονο, δείξαμε λίγη δύναμη για να πάμε μπροστά και να τους δημιουργήσουμε προβλήματα.

“Αλλάξαμε τη φόρμα μας, κάνοντας τη διαφορά και τον αντίκτυπο για εσάς από τους δευτερεύοντες – συνέβη. Είναι απογοητευτικό γιατί δεν μπορούσαμε να καθαρίσουμε την μπάλα και το πρώτο άγγιγμα ήταν λίγο μακριά και το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι εξάσκησης ή το πρώτο παιχνίδι προετοιμασίας».

Man of the Match – Αναστάσιος Μπακασίτας

Οι Έλληνες παίκτες πανηγυρίζουν αφού προηγήθηκαν με 1-0
εικόνα:

Ο Αναστάσιος Μπακασέτας συμμετείχε σε πέντε γκολ στα τελευταία πέντε ματς του UEFA Nations League με την Ελλάδα (3 γκολ, 2 ασίστ).

Ο Μπακασίτας έχει σκοράρει τρία γκολ στους τελευταίους έξι διεθνείς αγώνες του, τα οποία είναι τόσα γκολ όσα και στις πρώτες 40 εμφανίσεις του για τη χώρα του.

McGinn: Πρέπει να ξεσκονίσουμε τον εαυτό μας

«Καθαρά απογοητευμένος», είπε ο Niall McGinn. «Όπως σε κάθε εκστρατεία, θέλαμε να ξεκινήσουμε καλά, αλλά δεν δοκιμάσαμε αρκετά τον τερματοφύλακά τους. Φαίνεται ότι μερικά από τα αγόρια δεν έχουν παίξει εδώ και τέσσερις ή πέντε εβδομάδες.

«Χρειαζόμασταν περισσότερες μπάλες στην περιοχή του πέναλτι και μπορείτε να δείτε πόσο καλά αμύνονται και να δείτε καλά το παιχνίδι στο τέλος.

«Σε μια βραδιά όπως η σημερινή, δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες και είχα μισή ευκαιρία όπου έπρεπε να την βάλω και στις δύο πλευρές του τερματοφύλακα. Πρέπει να ξεσκονίσουμε και να ξεκινήσουμε από την αρχή την Κυριακή γιατί έχουμε άλλα τρία παιχνίδια. το συγκεκριμένο στρατόπεδο.

«Έμπειροι παίκτες σαν εμένα θα πρέπει να φροντίσουν τους νεότερους παίκτες της ομάδας και θα χρειαστούμε όλους στο σκάφος για τις επόμενες επτά ή οκτώ ημέρες».

Εργοστάσιο στην Ιρλανδία Στατιστικά στοιχεία – Opta

• Μόνο η Ανδόρα (12) έχει παίξει περισσότερους αγώνες στο UEFA Nations League χωρίς νίκη από τη Βόρεια Ιρλανδία (11 – D2 L9).
  • Η Ελλάδα είναι μόλις η τρίτη ομάδα που κράτησε πέντε συνεχόμενες ανέσεις στο UEFA Nations League, μετά τη Λευκορωσία (έξι στη σειρά, Σεπτέμβριος-Νοέμβριος 2018) και η Ουαλία (πέντε συνεχόμενα καθαρά φύλλα, Σεπτέμβριος-Νοέμβριος 2020).
  • Η Ελλάδα έχει κρατήσει περισσότερες ανέσεις στο UEFA Nations League από οποιαδήποτε άλλη χώρα (9 στους 13 αγώνες).

Και ακόμη?

Η Βόρεια Ιρλανδία συνεχίζει την εκστρατεία της στον όμιλο C2 του UEFA Nations League επισκεπτόμενη την Κύπρο στο AEK Arena την Κυριακή 5 Ιουνίου (5 μ.μ. έναρξη) ενώ η Ελλάδα ταξιδεύει στο Κόσοβο το ίδιο απόγευμα στην Πρίστινα Σίτι στις 7:45 μ.μ.