Ελλάδα-Λετονία 66-77: Δεν έμοιαζες καν με εθνική ομάδα … | Μπάσκετ: οι εθνικές ομάδες

Η εμφάνιση του εθνικού στον πρώτο του αγώνα στο “Bubble” Σεράγεβο Ταραχώδης, παρουσιάζοντας τη χειρότερη εικόνα από την παρουσίαση “Windows” στα μέσα της σεζόν Υποτονική ο Εθνικός Χωρίς συνοχή και συμπεριφορά, με κακές επιλογές και λάθη στην επίθεση που βασίζονταν σε μεμονωμένες πρωτοβουλίες και παραδόθηκαν χωρίς όρους. Λετονία… τώρα εστιάστε στον αγώνα της Κυριακής (11/29) με Βουλγαρία.

Αγώνας

Οι δύο ομάδες ταιριάζουν με το αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα Γυμναστήριο Hills (14-14, 6:57). Σε αυτό το σημείο, η Εθνική βρήκε επιθετικό ρυθμό με την άμυνα της πίεσης και πήρε το προβάδισμα με +7 όταν Δημήτρης Αγραφάνης Τελείωσε τη σκηνή με 21-14 layup σε 45 δευτερόλεπτα για το διάλειμμα στο ημίχρονο. Ωστόσο, το Λετονία Το έκανε 6-0 και το μείωσε σε 21-20 σε 10 με τρεις δείκτες στο κουδούνι μπροστά του Άτε! Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, η αντιπροσωπευτική ομάδα μας μοιράστηκε 9 ασίστ, ενώ οι Λετονοί επέμειναν στο μακρινό σουτ, καθώς πήραν 4/7 τρεις πόντους.

Τότε Λετονία Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη, τις κακές επιλογές και τις αποτυχίες των διεθνών Ελλήνων παικτών, χτίζοντας σταδιακά τη διαφορά υπέρ της και «εντυπωσίασε» την έκπληξη. ο Μέγρης Έφτιαξε 30-39 καρφώνοντας ένα δρομάκι ενώ ο πρώην άσος του Ηφαίστου Λήμνου, Ρολάντ Φρίμανης Η διαφορά αυξήθηκε σε δύο αριθμούς και έγινε 30-41 στις 19:10! Στο τέλος, οι Λετονίοι μπήκαν στο αποδυτήριο με πλεονέκτημα 30-42, με 6/12 τρεις πόντους ενώ Ελλάδα Είχε 1/6 σουτ πίσω από το 6m 75 με τον σκόρερ του Δημήτρης Αγραφάνης (7 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Η προβληματική εικόνα του Al-Athniki συνεχίστηκε … για τα τρίτα δέκα λεπτά. ο Λαουντζής Σημείωσε τρία γκολ και έφερε τη διαφορά σε έναν αριθμό (38-47, 22:56). Ωστόσο, η Λετονία συνέχισε να επωφελείται από τις κακές επιλογές της Ελλάδας, οι οποίες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση.

READ  Παναθηναϊκός: Επαφές για επιστροφή στη λεωφόρο λόγω του γκαζόν στην Οκά!

Πολίτες χωρίς ενέργεια, ομοιογένεια και ιδιοσυγκρασία βασίζονται σε μεγάλο βαθμό στις μεμονωμένες πρωτοβουλίες των παικτών Δημήτρης Αγραφάνης. 38-47 με … σύντομες διαδικασίες 38-58 με το καλάθι του Φρίγκμαν Στις 25:25 για τη Λετονία, που τερμάτισε το τρίτο παιχνίδι 50-64, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και συνέχισε να πυροβολεί με πολύ καλά ποσοστά.

Η ομάδα του Θανάσης Σκορτόπολο Προσπαθήστε να απαντήσετε στο τέταρτο τρίμηνο, υποβαθμίστηκε σε 63-73 με Αγράβαν Αλλά ήταν οι Λετονίοι που κέρδισαν την πρώτη τους νίκη στα «παράθυρα», νικώντας 66-77 και αναγκάζοντας την Ελλάδα στην πρώτη ήττα της.

Τα δέκα λεπτά: 21-20, 30-42, 50-64, 66-77