Ελλάδα-Λετονία 66-77: Δεν έμοιαζες καν με εθνική ομάδα … | Μπάσκετ: οι εθνικές ομάδες

Η εμφάνιση του εθνικού στον πρώτο του αγώνα στο “Bubble” Σεράγεβο Ταραχώδης, παρουσιάζοντας τη χειρότερη εικόνα από την παρουσίαση “Windows” στα μέσα της σεζόν Υποτονική ο Εθνικός Χωρίς συνοχή και συμπεριφορά, με κακές επιλογές και λάθη στην επίθεση που βασίζονταν σε μεμονωμένες πρωτοβουλίες και παραδόθηκαν χωρίς όρους. Λετονία… τώρα εστιάστε στον αγώνα της Κυριακής (11/29) με Βουλγαρία.

Αγώνας

Οι δύο ομάδες ταιριάζουν με το αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα Γυμναστήριο Hills (14-14, 6:57). Σε αυτό το σημείο, η Εθνική βρήκε επιθετικό ρυθμό με την άμυνα της πίεσης και πήρε το προβάδισμα με +7 όταν Δημήτρης Αγραφάνης Τελείωσε τη σκηνή με 21-14 layup σε 45 δευτερόλεπτα για το διάλειμμα στο ημίχρονο. Ωστόσο, το Λετονία Το έκανε 6-0 και το μείωσε σε 21-20 σε 10 με τρεις δείκτες στο κουδούνι μπροστά του Άτε! Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, η αντιπροσωπευτική ομάδα μας μοιράστηκε 9 ασίστ, ενώ οι Λετονοί επέμειναν στο μακρινό σουτ, καθώς πήραν 4/7 τρεις πόντους.

Τότε Λετονία Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη, τις κακές επιλογές και τις αποτυχίες των διεθνών Ελλήνων παικτών, χτίζοντας σταδιακά τη διαφορά υπέρ της και «εντυπωσίασε» την έκπληξη. ο Μέγρης Έφτιαξε 30-39 καρφώνοντας ένα δρομάκι ενώ ο πρώην άσος του Ηφαίστου Λήμνου, Ρολάντ Φρίμανης Η διαφορά αυξήθηκε σε δύο αριθμούς και έγινε 30-41 στις 19:10! Στο τέλος, οι Λετονίοι μπήκαν στο αποδυτήριο με πλεονέκτημα 30-42, με 6/12 τρεις πόντους ενώ Ελλάδα Είχε 1/6 σουτ πίσω από το 6m 75 με τον σκόρερ του Δημήτρης Αγραφάνης (7 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Η προβληματική εικόνα του Al-Athniki συνεχίστηκε … για τα τρίτα δέκα λεπτά. ο Λαουντζής Σημείωσε τρία γκολ και έφερε τη διαφορά σε έναν αριθμό (38-47, 22:56). Ωστόσο, η Λετονία συνέχισε να επωφελείται από τις κακές επιλογές της Ελλάδας, οι οποίες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση.

READ  Οι Αφγανοί που επέστρεψαν από την Ελλάδα στην Τουρκία είναι μάρτυρες

Πολίτες χωρίς ενέργεια, ομοιογένεια και ιδιοσυγκρασία βασίζονται σε μεγάλο βαθμό στις μεμονωμένες πρωτοβουλίες των παικτών Δημήτρης Αγραφάνης. 38-47 με … σύντομες διαδικασίες 38-58 με το καλάθι του Φρίγκμαν Στις 25:25 για τη Λετονία, που τερμάτισε το τρίτο παιχνίδι 50-64, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και συνέχισε να πυροβολεί με πολύ καλά ποσοστά.

Η ομάδα του Θανάσης Σκορτόπολο Προσπαθήστε να απαντήσετε στο τέταρτο τρίμηνο, υποβαθμίστηκε σε 63-73 με Αγράβαν Αλλά ήταν οι Λετονίοι που κέρδισαν την πρώτη τους νίκη στα «παράθυρα», νικώντας 66-77 και αναγκάζοντας την Ελλάδα στην πρώτη ήττα της.

Τα δέκα λεπτά: 21-20, 30-42, 50-64, 66-77