Ελλάδα: Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό ο Ελαραμπί

Youssef Elaraby – Φωτογραφία: εικονίδιο αθλητισμού

Στον Παναιτωλικό πήγε το Σάββατο ο Ολυμπιακός. Ένα ταξίδι στο πλαίσιο της όγδοης ημέρας της ελληνικής Super League που τελικά χαμογέλασε στον Ολυμπιακό χάρη στον Elaraby. Τελικό αποτέλεσμα 1-2

Δύο ματς από την Day 8 της Premier League κρίθηκαν σήμερα. Ειδικότερα η συνάντηση του Παναιτωλικού με τον Ολυμπιακό. Οι αρχηγοί του πειραϊκού συλλόγου έπρεπε να κερδίσουν για να κρατήσουν απόσταση με τους άμεσους αντιπάλους τους. Ο αναπόφευκτος Τεκίνιο έδειξε στο 13′ αυτή τη φιλοδοξία ανοίγοντας το σκορ. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε και το τέταρτο γκολ του αυτή τη σεζόν στο πρωτάθλημα.

Αλλά αυτό χωρίς να υπολογίζεται ο Agrinho, ο οποίος επιστρέφει στο ματς έξι λεπτά αργότερα. Ο Έλληνας επιθετικός Νίκος Φέργκους ισοφάρισε με ένα γκολ γύρω-γύρω. Πέτυχε επίσης το τέταρτο γκολ του στην ελίτ. Τότε ο Παναιτωλικός θα αμύνεται και θα αμύνεται. Ο Ολυμπιακός κάνει 14 βολές και θα πρέπει να περιμένει μέχρι το 69ο λεπτό για να το καθαρίσει. Ο Ματιέ Βαλμπουένα εκτελεί πέναλτι για την ομάδα του. Επιστρέφοντας στους 57, ο Youssef El Arabi αναλαμβάνει τις ευθύνες του και αλλάζει περίσταση πετυχαίνοντας το πέμπτο του γκολ αυτή τη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις.

Με πόνους, ο Ολυμπιακός κέρδισε (2-1) και πλέον βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μπροστά από τον ΠΑΟΚ παρά τη μεγάλη νίκη εντός έδρας επί του Απόλλωνα Σμύρνης (4-1).

READ  Lamila, ήδη στόχος της χρονιάς; (Βίντεο)