Η Λυών κερδίζει εύκολα, Μονακό και Μασσαλία

Εύκολη νίκη, δύο απογοητευτικές ισοπαλίες … Η Ολυμπίκ Λυών (ΟΛ) νίκησε σε μεγάλο βαθμό τους Δανούς από την Μπρόντμπι (3-0), ενώ οι άλλες δύο γαλλικές ομάδες έλαβαν μέρος στη δεύτερη ημέρα του Europa League – Μονακό και Ολυμπίκ Μασσαλίας. (OM) – Έπρεπε να διευθετήσει την ισοπαλία την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου.

Η Μονακό σημείωσε ένα πόντο στο λιβάδι της Ρεάλ Σοσιεδάδ (1-1) και η Μαρσέιγ δεν κατάφερε να νικήσει τους Τούρκους της Γαλατασαράι (0-0) σε ζεστό καιρό και παρά πολλές ευκαιρίες.

Στο Velodrome, μια κεφαλιά από τον William Saliba χτύπησε το τουρκικό δοκάρι, στη συνέχεια ο Matteo Guendouzi παραλίγο να πάρει πέναλτι δεκαπέντε λεπτά από το τέλος, αλλά μετά από διαβούλευση με τον διαιτητή βίντεο (VAR), δεν βραβεύτηκε.

Ο αγώνας διακόπηκε για πέντε λεπτά, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν πετάχτηκαν κροτίδες και καπνός από την αυλή των οπαδών του τουρκικού συλλόγου. Ο ένας χτύπησε έναν αξιωματικό ασφαλείας στο γκαζόν και ένας άλλος έφτασε στο North Turn όπου είχαν εγκατασταθεί αρκετές ομάδες υποστηρικτών της OM (Dodger’s, Fanatics, MTP και CAOM). Τότε εξερράγησαν αρκετά πυροτεχνήματα και ακολούθησαν προκλήσεις μεταξύ των υποστηρικτών των Τούρκων και της Μασσαλίας.

Η Μονακό χάνει το πλεονέκτημα

Νωρίτερα το βράδυ, οι Μονεγάσκοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους πραγματική ευκαιρία, καθώς ο Άξελ Ντίσασι με κεφαλιά, έβγαλε το μακρινό κόρνερ, μετά από ένα κόρνερ που έγινε μετά από μια ωραία επιθετική κίνηση. Αλλά ο αντίπαλός τους σήμερα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ (η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν, στη Χώρα των Βάσκων), απάντησε καλά και ο Μερίνο ισοφάρισε επίσης με κεφαλιά, παρά την απελπιστική προσγείωση του Νομπλ. Στον ίδιο όμιλο Β της Ευρωπαϊκής Λίγκας, ο Ολλανδός από την Αϊντχόφεν πήγε να κερδίσει στην Αυστρία κόντρα στον Μάργκ-Στουρμ Γκρατς (4-1), οδηγώντας έτσι τον όμιλο με τέσσερις βαθμούς, όπως η Μονακό, αλλά με καλύτερη διαφορά τερμάτων.

READ  World Qualifiers 2022: Αποκαλύφθηκε η ομάδα της Μαυριτανίας

Εν τω μεταξύ, απέναντι στους Δανούς από το Μπρόντμπι, ο ΟΛ έπρεπε να περιμένει πάνω από μία ώρα πριν βρει το άνοιγμα τρεις φορές, χάρη στο διπλό Karl Toko Ekambi και το γκολ με ένα μάτι του Houssem.

Αυτό το άρθρο προορίζεται για τους συνδρομητές μας Διαβάστε επίσης Λιγκ 1: Ο Πίτερ Μπος θέλει να μετατρέψει τη Λυών σε επιθετική μπάλα και να κερδίσει

Η σημερινή έκπληξη ήρθε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα από την Ιταλία και το γήπεδο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, όπου η Νάπολι έπεσε σκληρά (2-3) κόντρα στη Σπαρτάκ Μόσχας. Και σε άλλο ιταλο-ρωσικό σοκ, η ρουμανική Λάτσιο νίκησε τη Λοκομοτίβ Μόσχας (2-0).

Η μεγαλύτερη απογοήτευση ήρθε από την Τουρκία, όπου η Φενέρμπαχτσε δέχτηκε τρία γκολ (0-3) εντός έδρας από τους Έλληνες Ολυμπιακού. Και η Σκωτία, όπου η Σέλτικ πήρε το νερό κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν (0-4).

Ο Ριν υποφέρει αλλά στις τσέπες των πόντων νίκης

Στο περιθώριο του Συνεδρίου Europa, ο Stade Rennes, άγευστος στην πρώτη περίοδο, πήγε πάνω και πέρα ​​για να κερδίσει την Πέμπτη στο Άρνεμ (2-1), στην Ολλανδία. Η εύκολη νίκη των Spurs εναντίον των Σλοβένων στο NS Mura έβαλε τώρα τους άνδρες του Bruno Genesio να ισοφαρίζουν με τους Άγγλους στο τιμόνι του Ομίλου G. Συνεπώς, πρέπει να ανταγωνιστούν την Τότεναμ για μια θέση στους 16 του γύρου αυτού του νέου Ευρωπαϊκού Κυπέλλου, όπου μόνο η κορυφή σε κάθε όμιλο προκρίνεται απευθείας.

Ντροπαλός στην πρώτη περίοδο, έχοντας δεχτεί ένα πρώτο γκολ, η Ρεν ήταν πιο τολμηρή μετά το διάλειμμα και εκμεταλλεύτηκε το πέναλτι μετά από φάουλ του τερματοφύλακα Μάρκους Σούμπερτ για να κατηγορήσει τον Τσάουνα (54)NS) Αφήστε τις γοητείες του Guirassy να τραβήξουν. Στη συνέχεια, ήταν ο Kamal al-Din Suleiman που σημείωσε με ένα καθαρό χτύπημα μια απαλή μαζική κίνηση για να περάσει μπροστά (2-1, 70).NS).

READ  Δεν υπάρχει πρόοδος για τους Τούρκους εκπροσώπους - LIGABlatt - Το ποδόσφαιρο αυτή τη στιγμή!

Στη συνέχεια, η Ρεν λογικά αγωνίστηκε να διατηρήσει το πλεονέκτημά του, ειδικά μετά τον λογικό αποκλεισμό του Λοέκ Μπαντέ (74NS) και κάτω από επανειλημμένες επιθέσεις του Γιάν Γκμπόχο, του 20χρονου Γάλλου δανεικού για μια σεζόν από τους Μπρετόνους στους αντιπάλους τους σήμερα. Αλλά γενναία, αντιμετωπίζοντας μερικές προσπάθειες της τελευταίας στιγμής, οι άνδρες του Μπρούνο Τζενέσιο κατάφεραν να φύγουν από την κάτω χώρα με άφθονο βαθμό.