Η νίκη στο Παλάου Μπλουγκράνα για τον Ολυμπιακό της Βαρκελώνης βασίλευσε το 96-88

Ο Ολυμπιακός έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση στο Παλάου Μπλουγκράνα, επιστρέφοντας με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο στις νίκες του την Τρίτη στην Ευρωλίγκα, όπου οι ηγέτες της Μπαρτσελόνα επιβλήθηκαν 96-88 σε έναν αναβαλλόμενο αγώνα από τον ένατο γύρο.

Αγώνας

Ο Ολυμπιακός έκανε μια καλή αρχή στον αγώνα. Ο Πειραιάς, βάζοντας ενέργεια στο έδαφος, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και πυροβολώντας σε ριπές 6,75, οδήγησε 12-0, διατηρώντας τους οικοδεσπότες … χωρίς καπνό στα πρώτα 3,5 λεπτά του αγώνα.

Στο τέλος, το πρώτο καλάθι για τους Καταλανούς ήρθε από τον Mirotic, ο οποίος το μείωσε σε 3-12 με τριπλό δείκτη, ακολουθούμενο από δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Jenkins, ο οποίος έκανε το σκορ 4-18 υπέρ της ελληνικής ομάδας, μια αναμφισβήτητα 6,75.

Στη συνέχεια, οι οικοδεσπότες προσπάθησαν να απαντήσουν και στο τέλος του τριμήνου, έτρεξαν με 6-0, μειώνοντας το προβάδισμα σε έναν αριθμό, στο 17-26 στο 10.

Στα δεύτερα 10 λεπτά, οι παίκτες του Γιασικυβίτσιο βελτίωσαν την απόδοσή τους, εκμεταλλευόμενοι τις αμυντικές αδυναμίες που παρουσίασε ο Ολυμπιακός και μειώνοντάς τους σε 32-37 καρφώνοντας τον Ντέιβις.

Ο Makesec έπειτα πήρε τα πράγματα στα χέρια του και με προσωπικούς πόντους στο ανοιχτό πεδίο κράτησε την ομάδα του μπροστά (34-39 σε 15 λεπτά), ενώ ο Μάρτιν έκανε εξαιρετική δουλειά στο … σχέδιο και μάτι επαφή με την πρώτη γραμμή των φιλοξενούμενων και κλείνοντας το πρώτο μέρος με εννέα βαθμούς.

Ο Μακ Κίσικ, ο οποίος έκανε καταπληκτική άμυνα και επίθεση, πήρε τον Ολυμπιακό και με τρεις πόντους έκανε το σκορ 45-38 στον Πειραιά.

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι οικοδεσπότες βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και κατάφεραν να μειώσουν τους πόντους σε τέσσερις πόντους πριν πάει στο αποδυτήριο, όπου ήταν 47-51 στο πρώτο μέρος.

READ  Εδώ είναι το dugong ή "θαλάσσια αγελάδα", ένα εκπληκτικά απειλούμενο ζώο

Στα τρίτα 10 λεπτά, ο Περαιώτης σφίγγει την άμυνα του και έδειξε μια τεράστια βελτίωση σε αυτό το μέρος που έκανε τη ζωή … των ζωών των Καταλανών δύσκολη, στην προσπάθειά τους να σκοράρουν.

“Κόκκινο και λευκό” με το χέρι από τη Σλούκα από … το φιλανθρωπικό σερί έφτασε το +10 (50-60), ενώ με τρεις δείκτες από τον Παπανικολάου ήταν μπροστά με 13 πόντους.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια προσπάθησαν να μειώσουν το προβάδισμα, αλλά ο Vysenkov με τρεις πόντους έδωσε μια ανάσα στην ομάδα του (61-70) και ο Ολυμπιακός έκλεισε τελικά το τέταρτο στο +9 (63-72).