Η Mirotic ηγείται της νίκης της Βαρκελώνης στο στάδιο του Παναθηναϊκού

Οι παίκτες της Βαρκελώνης γιορτάζουν τη νίκη τους επί του Παναθηναϊκού.

Οι παίκτες της Βαρκελώνης γιορτάζουν τη νίκη τους επί του Παναθηναϊκού. .

Η Μπαρτσελόνα συναντήθηκε την Τρίτη με τη νίκη της Ευρωλίγκα 77-85 Στην Αθήνα, στο στάδιο του Παναθηναϊκού, σε έναν αγώνα στον οποίο πρωταγωνίστηκαν οι Nicola Mirotic (25 πόντοι) και Corey Higgins (16).

Το Μαυροβούνιο έριξε τους Καταλανούς στη νίκη, τερματίζοντας παράλληλα με τον υπέροχο Αμερικανό στο τέταρτο τρίμηνο με 10 πόντους. Το μόνο πράγμα που δεν πρέπει να του αρέσει ο Jasikevicius είναι 21 αδέσποτες μπάλες έχασαν οι παίκτες του Δύο λιγότεροι από τους Έλληνες – που απαγόρευαν μια πιο ήσυχη βραδιά στο ΟΑΚΑ.

Ο Mirotic ήταν ο κύριος και ο κύριος του First Room Στην επίθεση της Βαρκελώνης, σημείωσε 13 πόντους με ένα χατ τρικ που επέτρεψε στους άντρες του Τζάικοϊβιτσιους να κυριαρχήσουν στον πίνακα αποτελεσμάτων χωρίς προβλήματα (12-21, λεπτό 8)

Οι Έλληνες βρήκαν ένα ορυχείο στην περιοχή της Βαρκελώνης, όπου σημείωσαν τους περισσότερους πόντους τους με τους Metoglu και Bentel να ανταποκρίνονται στην επιτυχία του Mirotic. Τριλογία από το PolmaruΌλο και περισσότερο στην ομάδα, βάλτε το 17-26 στο τέλος του τριμήνου.

Ένα καλάθι από την Oriola και ένα hat-trick από τον Bolmaro κέρδισε στο έπακρο τη Μπαρτσελόνα (20-31, min 12), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε παράλληλα Νέος Mario Hizunga. Πέντε βαθμοί από τον κροατικό επιθετικό και ένα hat-trick από τον Μπεντέλ σταθεροποίησε το σκορ (27-31, λεπτό 14).

Χωρίς σαφή ένδειξη για την επίθεση της Βαρκελώνης, ο Jasikevicius Mirotic και ο Davies στάλθηκαν στο δικαστήριο για να σταματήσουν την αντίδραση του Παναθηναϊκού. Η Μπαρτσελόνα ανέκτησε σαφήνεια στην επίθεση Με τριπλά Calathes και Mirotic καλάθι για μέγιστη διαφορά στο φως (33-45, min.19).

READ  Roland Garros: Η Barbora Krejsikova συμμετέχει στην Αναστασία Pavlyuchenkova στον τελικό

Δεν υπερασπίστηκε το τρίποντο καλά το τελευταίο λεπτό και Khizunga, που τερμάτισε το πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους, Ο Saint Ross άφησε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 39-47.

Το τρίτο τέταρτο δέχτηκε επίθεση από τις δύο πλευρές και Ατελείωτη περιστροφή Και στις δύο ομάδες. Το Part 11-12 μιλά από μόνο του. Οι Έλληνες πήγαν για έξι γκολ στην πρώτη τους επίθεση (41-47), αλλά η Μπαρτσελόνα γύρισε τα μανίκια τους στην άμυνα για να αποτρέψει τα σουτ από μακριά.

Ο Mirotic πήρε το αδύνατο να ηρεμήσει τα ελληνικά πνεύματα και Ο Higgins έβαλε για άλλη μια φορά το χαρακτηριστικό πάνω από έντεκα βαθμούς (41-52, τουλάχιστον 24). Ο Παναθηναϊκός έδωσε τα πάντα στην υπεράσπισή του, αλλά δεν βρήκε τίποτα στην επίθεση και η Μπαρτσελόνα έλεγξε το αποτέλεσμα καλά με τον Calathes να ηγείται των επιχειρήσεων (46-58, min 29).

Η Μπαρτσελόνα αισθάνθηκε για άλλη μια φορά την ανάσα των Ελλήνων στο λαιμό στην αρχή του τέταρτου τετάρτου μετά από ένα χατ τρικ από τους Λευκούς (55-61, λεπτό 33), ο Τζέικκεφιτς Μπολμάρο τον έβαλε στη θέση του οδηγού για να του δώσει. Περισσότερη ταχύτητα για την ομάδα σας.

Και ενώθηκε με τον Αργεντινό Higgins, όπου ήταν η αρχή Έξι λεπτά γεμάτα εγκαταστάσεις Ξεκίνησαν με ένα hat-trick για να τους δώσουν αέρα (57-68, min. 34).

Ο Πανατιναϊκός επέστρεψε στην κατηγορία Το Hzunga έχει μεγάλο κίνητρο αλλά πολύ ατομικό (64-70, 36 λεπτά) Ο Calathes μπήκε στο γήπεδο για να ηρεμήσει το παιχνίδι. Ένα hat-trick από τον Higgins και ένα άλλο από την Mirotic έληξε την τοπική αντίσταση (70-82, min 39).

READ  Γιατί διοργανώνονται οι Ολυμπιακοί Αγώνες κάθε 4 χρόνια;

Τεχνική κάρτα:

77. Παναθηναϊκός (17 + 22 + 11 + 27): Saint Ross (5), White (7), Hizunga (21), Bentel (14), Metoglu (13) – αρχική ομάδα, MAC (11), Papagiannis (4), Buchorides (2) και Casilakis (-).

85 – Βαρκελώνη (26 + 21 + 12 + 26): Calathes (9), Hanga (4), Higgins (16), Mirotic (25), Davies (8) – Ομάδα εκκίνησης -, Bolmaro (8), Smits (6), Claver (2), Oriola (2), Abrines (2), Couric (3) και Westerman (-).

βιβλιογραφικές αναφορές: Boltauzer (Σλοβενία), Panther (Γερμανία) και Mogulkoc (Τουρκία). Χωρίς να το εξαλείψετε.

ΑτυχήματαΟ σημερινός αγώνας: 27 Ευρωλίγκα παίχτηκαν χωρίς θεατές στο OAKA Pavilion στην Αθήνα (Ελλάδα).