Η Naomi Osaka προκρίνεται στον τρίτο γύρο για να παραμείνει στον αγώνα.

Ο δεύτερος γύρος των αγώνων του Τόκιο 2020 προκάλεσε πολλές εκπλήξεις. Η Iga Swatik, η Petra Kvitova και η Arina Sabalenka αποκλείστηκαν όλοι τη Δευτέρα. Ο Ισπανός Paula Padusa νίκησε τον έκτο σπόλο Πολωνό 6-3, 7-6 (4) σε μία ώρα και 48 λεπτά για να φτάσει στον προημιτελικό.

Η Πάντουσα μετέτρεψε τέσσερα σημεία διακοπής ενώ εξοικονομεί τρία από τα πέντε σημεία διακοπής. Η Swiatek σημείωσε 32 νίκες και 22 εύκολα φάουλ, ενώ η Μπαντόσα σημείωσε 16 νίκες και 22 εύκολα φάουλ. Στον τρίτο γύρο, η Padusa θα αντιμετωπίσει τη Nadia Podroska.

Η Αργεντινή νίκησε την Ρωσία Ekaterina Alexandrova 6-1 6-3 σε μία ώρα και 27 λεπτά. Ο Βέλγος Alison Van Uytvanck, ο 10ος σπόρος, εξέπληξε την Πέτρα Κβιτόβα. Ο Van Uytvanck έχασε το εναρκτήριο σετ 5-7 από την Τσεχοσλοβακία, αλλά ανέκαμψε για να κερδίσει μια κατολίσθηση 5-7, 6-3, 6-0 μετά από δύο ώρες και εννέα λεπτά παιχνιδιού.

Επισημάνθηκαν σφάλματα παιχνιδιού Kvitova. Ο δύο φορές πρωταθλητής του Wimbledon σημείωσε 23 νικητές, αλλά έκανε 38 αναγκαστικά φάουλ και 37 μη αναγκαστικά φάουλ. Αντίθετα, ο Van Uytvanck είχε μόνο 14 νικητές, 26 αναγκαστικές φάουλ και 15 μη αναγκαστικές φάουλ.

Για να εξασφαλίσει μια θέση στους προημιτελικούς, ο έβδομος σπόρος Van Uytvanck θα αντιμετωπίσει τον Garbine Muguruza.
Νίκησε τον Κινέζικο Ισπανό Qiang Wang 6-3, 6-0 στον γύρο των 16 αγώνων.

Ο τρίτος σπόρος Ντόνα Βέκιτς έπληξε τη Σαμπαλένκα 6-4, 3-6, 7-6 (3). Θα αντιμετωπίσει τον 15ο σπόρο της Κροατίας Έλενα Ρυμπακίνα. Το Καζακστάν νίκησε τη Σουηδία Ρεμπέκα Πέτερσον 6-2, 6-3.

Η Sarah Soribes Tormo της Ισπανίας συνέχισε το ολυμπιακό της ταξίδι υποστηρίζοντας τη νίκη του πρώτου γύρου επί του σπόρου Ashleigh Barty. Στον δεύτερο γύρο, ο Sorribes Tormo απέκλεισε τη Fiona Ferro της Γαλλίας 6-1, 6-4.

READ  Ευρωλίγκα: Η Basconia επισκιάζει τον Ολυμπιακό Αθλητισμός

Στον επόμενο γύρο, θα αντιμετωπίσει τον 13ο σπόρο της Ρωσίας Anastasia Pavlyuchenkova. Ο Pavlyuchenkova νίκησε τη γερμανική Άννα-Λένα Φρίντσαμ 6-1, 6-1 στον δεύτερο γύρο.

Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο: Η Naomi Osaka επεκτείνει την εντυπωσιακή επιστροφή της

Η Elina Svitolina προκρίθηκε επίσης στους ημιτελικούς. Ο Ουκρανός επέστρεψε από ένα σετ και έσπασε για να νικήσει την Άγλα Τομλιανόβιτς 4-6, 6-3, 6-3.

Ο τέταρτος σπόρος θα αντιμετωπίσει τον 14ο σπόρο, τη Μαρία Σκάρρι. Η Ελλάδα νίκησε τη Σερβική Νίνα Στογιανόβιτς με 6-1, 6-2 στη συνάντηση του 16ου γύρου. Οι άλλοι τρεις Τσέχοι στο τραπέζι προκρίθηκαν στον 16ο γύρο.

Ο όγδοος σπόρος Μπαρμπόρα Κρέιτσικοβα νίκησε τη Λίλα Φερνάντεζ 6-4, 6-2. Προκειμένου να εξασφαλίσει μια θέση στον Γύρο των 16, θα αντιμετωπίσει τον ένατο σπόρο Roland Garros νικητής Belinda Bencic.

Η ελβετική ομάδα νίκησε τον Ιαπωνικό Misaki Doi 6-2, 6-4. Η Karolina Pliskova τερμάτισε τις ολυμπιακές ελπίδες της Carla Suarez Navarro στο δεύτερο γύρο. Ο πέμπτος σπόρος κέρδισε σε έναν σκληρό αγώνα 6-3 6-7 (0) και 6-1 εναντίον του Ισπανού, ο οποίος εξακολουθεί να βρίσκεται στον ανταγωνισμό των διπλών.

Τέλος, η Marketa Vondrosova έφτασε στον τρίτο γύρο με νίκη 6-1, 6-2 επί της Ρουμανίας Mihaela Buzarnescu. Θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο σπόρο Naomi Osaka για μια θέση στους προημιτελικούς.

Η Οζάκα προκρίθηκε στον τρίτο γύρο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο 2020, νικώντας την Ελβετική Βικτόρια Γκόλουμπικ 6-3, 6-2. Ήταν μόνο μια φορά σπασμένη – στο πρώτο σετ – και μετέτρεψε τρεις πόντους. Τελείωσε τον αγώνα με 22 νικητές, 11 φάουλ και 11 φάουλ.

READ  Πολιτιστική συναυλία "La Petite Istanbul in Viet" Παρίσι 0 Σάββατο 3 Ιουλίου 2021