κατηφόρα πήγαινε πάλι

Μετά από ένα διστακτικό ματς από την αρχή μέχρι το τέλος, η Άσφελ κέρδισε τον Παναθηναϊκό (70-84) και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Ο Άσφελ επιστρέφει στην Ευρωλίγκα. Αφού σημείωσε δύο σερί ήττες από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και μετά την Ολίμπια Μιλάνου, Οι παίκτες του TJ Parker στο παρκέ του Παναθηναϊκού επιβεβαίωσαν το πολύ καλό αποτέλεσμα που πήραν νωρίτερα αυτή την εβδομάδα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.. Μια συνάντηση που ξεκίνησαν πολύ καλά οι άνθρωποι του Ροδανού, χωρίς να επιτρέψουν στους Έλληνες να προηγηθούν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Οι συμπαίκτες του Κρις Τζόουνς (13 πόντοι) κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο κατά έξι μήκη. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να μείνει ακίνητος μπροστά στο κοινό της εστίας του. Αυτό επιτεύχθηκε με ένα τρομερό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι συμπαίκτες Ντάριλ ΜακΚόν Τζούνιορ (16 πόντοι) και Ιωάννης Παπαπέτρου (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ) πήραν τον έλεγχο του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας κάνει το 16-3 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών στο Άσβελ. Αλλά η Villeurbanne είχε τους πόρους και στη συνέχεια υπέγραψε με 13-2 για να ανακτήσει τον έλεγχο και να ξαναπάρει τα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων.

ASVEL Δεν είναι δυνατή η επαλήθευση

Όταν επέστρεψαν στο έδαφος, ο Villeurbanne ήθελε να κρυφτεί, αλλά δεν βρήκε κανένα ελάττωμα στην ελληνική άμυνα. Τότε η διαφορά δεν ξεπέρασε τους δέκα βαθμούς. Πηγαίνοντας εννέα μήκη τόσο νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Eli Okubo (35 πόντοι) και οι συμπαίκτες του είδαν τον Bao να επιστρέφει πρώτα σε τέσσερα μήκη στη μέση και μετά στο τέλος της περιόδου. Το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου σημείωσε τρομερή πίεση στην ομάδα του Δημήτρη Πριβέτς στις τάξεις της ομάδας της Βιλερμπάν και επέστρεψε στους δύο βαθμούς με πέντε λεπτά να απομένουν. Αλλά οι παίκτες του TJ Parker έκαναν καλύτερη δουλειά για να ενισχύσουν το παιχνίδι σε “χρόνο χρήματος”. Η φίμωση της ελληνικής επίθεσης στο τελευταίο δίλεπτο έκανε το τέλος του αγώνα κάτι παραπάνω από εύκολο. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με όχι λιγότερο από 10-0, η ASVEL κέρδισε στο παρκέ του Παναθηναϊκού με δεκατέσσερις πόντους διαφορά (70-84) Είναι πέμπτη στη βαθμολογία, ισοβαθμώντας με Ολυμπιακό, Ρεάλ Μαδρίτης και Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Έλληνες από την πλευρά τους έπεσαν ξανά στα δύσκολα μετά τη νίκη επί της Αναντολού Εφές Κωνσταντινούπολης.