Κεραυνό δέχθηκε η Ισπανία από τον Γιάννη Αντίκονμο σε φιλικό αγώνα

Ο Γιάννης Αντίκωνμο δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα το καλοκαίρι του με την Ελλάδα. Κόντρα στους Ισπανούς, ο σταρ των Μπακς έκανε το καλύτερο ματς στη διεθνή καριέρα του, με 31 πόντους (11/13 σουτ), 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όλα σε μόλις 20 λεπτά.

Κι έτσι η ζημιά ήταν αντάξια των προσδοκιών, σε μια φουσκωμένη αίθουσα με 15.000 θεατές.

Μπροστά σε αυτό, η La Ruga δεν υπήρχε ή σχεδόν υπήρχε. Ο Γιάννης Αντετοκόνμο από την αρχή έβαλε τα χέρια του στο παιχνίδι, με τη δύναμη και την επιθετικότητά του. Η Ελλάδα κέρδισε λίγο πολύ το πρώτο δεκάλεπτο (31-13) και πραγματικά έβαλε την Ισπανία στη γραμμή. Το χάσμα θα είναι πάντα δεκαπέντε κουκούτσια στο διάλειμμα (50-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα επέστρεψε τον βαθμό για να πάρει ξανά σχεδόν είκοσι πόντους. Οι Ισπανοί, που αρνήθηκαν τον Σέρχιο Λουλ και χάρη στους αναπληρωματικούς τους, τελικά απάντησαν όταν τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Δεν κρατάει, και η Ελλάδα περνά με 17-4 για να πάρει ξανά την απόσταση.

Στα τελευταία λεπτά, ο MVP του 2019 και του 2020 έκλεισε τη συμφωνία με δύο καλάθια, συν ένα βραβευμένο σουτ από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ. Εύκολη νίκη για τους Έλληνες (86-70) και ρεβάνς των δύο χωρών έχει προγραμματιστεί για αύριο.

READ  Το τελευταίο συντακτικό του Jerome και του Teo: "Τίποτα πίσω και όλα μπροστά, όπως πάντα στο δρόμο"