Κυλήστε τα νομίσματα, τυλίγουμε τις ελλείψεις

Την τρίτη νύχτα των προκριματικών του 2021, ο Μιλγουόκι πέρασε από τη συνάντησή του εναντίον του Μαϊάμι, ενώ ο μεγάλος Νικόλα Τζούκιτς Νούγκτζετς εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να επιστρέψει στο αποκορύφωμα των Blazers. Πίσω στο νυχτερινό μου αγώνα.

Ο Μιλγουόκι διευρύνει το χάσμα ενάντια στο Μαϊάμι

# 6 Miami Heat @ # 3 Milwaukee Bucks: 98–132

Αυτή τη φορά, ο Giannis Antiteconmo και η οικογένειά του δεν ανατριχιάστηκαν για να νικήσουν τον Heat στο πρώτο γύρο του Ανατολικού Συνεδρίου. Με οδηγό 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ από τον Έλληνα σούπερ σταρ, ο Μπακς προχώρησε από το πρώτο λεπτό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, χωρίς να αφήνει τίποτα για τον αντίπαλό του. Από την αρχή, ο Μιλγουόκι ανέβασε το σκορ στο 8-0 χάρη σε ένα υπέροχο ξεκίνημα, όλα μπροστά από την επευφημία των υποστηρικτών τους στο περίπτερο. Στο τέλος του πρώτου τριμήνου, 26 πόντοι χωρίζουν ήδη τις δύο ομάδες, με σκορ 20-46 που δείχνει το σουτ του Μαϊάμι, που ποτέ δεν ήξερε πώς να ανέβει και τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους καθυστέρησης (51 – 78) .

Αν όμως οι Bucks κερδίσουν χθες το βράδυ και σημείωσαν το ρεκόρ τους στο πρώτο ημίχρονο των προκριματικών (78), αυτό οφείλεται κυρίως στην καλή ομάδα τους. Ενώ η Jrue Holiday μοιράστηκε 15 ασίστ, ο Bryn Forbes εμφανίστηκε από τον πάγκο με 22 πόντους και 6 καλάθια των 3. Η διαφορά έχει γίνει και σε αυτόν τον τομέα. Αντιμέτωποι με την επιτυχία 41,5% των ανδρών του Mike Bodenholzer σε μεγάλες αποστάσεις, η ομάδα με επικεφαλής τον Erik Spoelstra γύρισε μόνο το 28,6% των προσπαθειών τους σε 3 πόντους.

READ  Ελλάδα-Λετονία 66-77: Δεν έμοιαζες καν με εθνική ομάδα ... | Μπάσκετ: οι εθνικές ομάδες

Πέρα από αυτό, το Heat έριξε μόλις 68,6% στην ελεύθερη ρίψη και κυριάρχησε σχεδόν σε όλα τα σημαντικά στατιστικά. Ένα σύμβολο αυτού του φαινομένου, ο έλεγχος του Bucks κάτω από το καλάθι είχε ως αποτέλεσμα 63 ριμπάουντ για την γηπεδούχο ομάδα σε σύγκριση με μόλις 47 για το Μαϊάμι.

Από την πλευρά του Heat, το βράδυ ήταν επίσης περίπλοκο για τον Jimmy Butler που δεν μπόρεσε να αφήσει την οικογένειά του να επιστρέψει στον αγώνα μετά από ένα περίπλοκο ξεκίνημα. Έτσι η ομάδα του κατέληξε να χάσει ένα βαρύ 132-98, οδηγώντας σε ένα δεύτερο ξόρκι χωρίς flips και βάζοντας το αποτέλεσμα της σειράς 2-0 υπέρ του Μιλγουόκι. Αλλά το σενάριο έκανε πολλούς από τους αναπληρωτές ευτυχείς, οι οποίοι κατάφεραν να κερδίσουν λίγα λεπτά παράτασης. Ο Γάλλος Axel Toupane κατάφερε να παραλείψει τα πατώματα σε λιγότερο από 5 λεπτά, σημειώνοντας 2 πόντους και 2 ριμπάουντ για τους Bucks. Την Πέμπτη το βράδυ έως την Παρασκευή, ο Heet θα προσπαθήσει να γεφυρώσει το κενό, ακολουθώντας από τις 1:30 π.μ.

Οι Nuggets επιστρέφουν στην ακμή του Blazers

# 6 Portland Trail Blazers @ # 3 Denver Nuggets: 109-128

Ο Damian Lillard έχει δοκιμάσει τα πάντα. Με 42 πόντους και 9 καλάθια 3 μακριά, ο παίκτης Blazers αντιμετώπισε έναν εφιάλτη υπερασπίζοντας τους Nuggets, αλλά βρέθηκε πολύ μοναχικός. 10 ασίστ από τις 15 στο Πόρτλαντ χθες το βράδυ υπογράφηκαν επίσης από τον Λίλαρντ, σημάδι της προφανής εξάρτησης της ομάδας από τον αρχηγό του. Παρά τις προσπάθειες των Blazers στο πρώτο ημίχρονο να κρατήσει μια λογική απόσταση από τον αντίπαλό τους (61-73), οι άντρες του Terry Stots ήταν επιτυχημένοι στο τέλος του αγώνα.

READ  Καιρός στο Ηνωμένο Βασίλειο - Η Βρετανία απολαμβάνει 25 ° C θερμότερες διακοπές από την Κρήτη

Μπροστά τους, ο συναρπαστικός Νίκολα Τζούκιτς δεν τους έδωσε καμία ευκαιρία, διορθώνοντας τα πλάνα στο κεφάλι του συλλόγου, όπως θεώρησε. Κατά τη διάρκεια της ώρας, 38 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ καταδεικνύουν την απόδοση του Σέρβου, που ανέρχεται στο 75% της επιτυχίας στα γυρίσματα. Σε έναν αγώνα υψηλής έντασης σε ένα Electric Arena, οι 6 Nuggets σημείωσαν περισσότερους από 10 πόντους και κατάφεραν να σπάσουν τους αντιπάλους τους στο τέταρτο τρίμηνο εκμεταλλευόμενοι τους πολύ μεγάλους χώρους που άφησε η άμυνα του Πόρτλαντ.

Αντίθετα, η ομάδα Blazers αγωνίστηκε να είναι αποτελεσματική. Από τον πάγκο, κανένας παίκτης δεν μπόρεσε να φτάσει περισσότερους από 5 πόντους, όπως και ο Carmelo Anthony που πέτυχε με επιτυχία μόνο το 20% κατά τη διάρκεια αυτού του αγώνα. Έτσι, σε αυτόν τον πρώτο γύρο των Δυτικών Προκριματικών, όλα παραμένουν μετά από δύο πολύ διαφορετικούς αγώνες. Με αυτήν την επιτυχία 128 έως 109, ο Ντένβερ κράτησε τη νίκη παντού και έκανε ανασχηματισμούς καρτών πριν μετακομίσει στο Πόρτλαντ. Για να μάθετε το υπόλοιπο αυτής της αντιπαράθεσης, συναντά την Πέμπτη το βράδυ έως την Παρασκευή από τις 4:30 το πρωί.

Απόψε, οι προκριματικοί συνεχίζουν με τρεις αγώνες που υπόσχονται να είναι συναρπαστικοί. Στις 1:30 π.μ., το Nets φιλοξενεί τους Σέλτικ, ενώ οι Λέικερς αντιμετωπίζουν τους The Suns στις 4 π.μ. Συμπερασματικά, οι Mavericks θα είναι στο Λος Άντζελες για να προκαλέσουν για άλλη μια φορά τους Clippers.

Εικόνα πρώτης σελίδας: Michael McLoone-USA TODAY Sports