Μια κουραστική μέρα για τους Γάλλους, που σώθηκε από τον χάλκινο judoka, Luka Mkhidze

Δημοσιεύτηκε σε: ο μέσος όρος :

Χάρη στην judoka Luka Mkhidze, χάλκινο στην κατηγορία κάτω των 60 κιλών, η Γαλλία κέρδισε το πρώτο της μετάλλιο την πρώτη ημέρα του διαγωνισμού στους αγώνες του Τόκιο. Για τις άλλες αίθουσες διαμονής, το πρωί ήταν συνώνυμο με απογοητεύσεις.

Μετά από περισσότερα από πέντε χρόνια αναμονής, οι Ολυμπιακοί επέστρεψαν τελικά, το Σάββατο 24 Ιουλίου, με την πρώτη ημέρα των αγώνων.

• Ο Κιανγκ της Κίνας κέρδισε τον διαγωνισμό σκοποβολής τουφέκι των 10 μέτρων και έγινε ο πρώτος Ολυμπιονίκης στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

• Η Juduka Luka Mkhedze (-60 kg) έδωσε στη Γαλλία το πρώτο της μετάλλιο κερδίζοντας το χάλκινο. Ο 25χρονος έκανε το πρώτο του παιχνίδι και κέρδισε την επιλογή του φέτος χάρη στο ασημένιο του μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

• Η γαλλική αντιπροσωπεία υπέφερε από πολλές απογοητεύσεις αυτήν την πρώτη επίσημη ημέρα. Στην μονομαχία, τόσο ο Boladé Apithy όσο και ο Coraline Vitalis αποκλείστηκαν στον πρώτο γύρο, όπως και οι διπλοί τένις Herbert / Mahut, judoka Shirin Buckley και μπόξερ Samuel Kistohri.

• Ωστόσο, η γαλλική ομάδα παραμένει αισιόδοξη για τη γυμναστική, με τον Samir Ait Said να προκρίνεται στον τελικό των δαχτυλιδιών. Ο σημαιοφόρος της αντιπροσωπείας κατέλαβε την τρίτη θέση πίσω από τον Έλληνα πρωταθλητή Ελευθερίου Πετρονίας και τον Λιου Γιανγκ της Κίνας. Ο τελικός έχει προγραμματιστεί να διεξαχθεί στις 2 Αυγούστου.

• Στον αγώνα ποδηλασίας δρόμου, ο Εκουαδόρ Ρίτσαρντ Καραπάζ κέρδισε μεμονωμένα. Στην ομάδα επιδίωξης, ο Wout Van Aert ξεπέρασε τον Tadej Pogacar στο σπριντ.

• Χωρίς τρόμο, οι Γάλλοι παίκτες χάντμπολ ενδιαφέρθηκαν να μπουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο κυριαρχώντας στην Αργεντινή (33-27) στο Εθνικό Στάδιο Yoyogi.

• Στη νέα πειθαρχία, 3×3 μπάσκετ, οι Γάλλοι έχασαν 17-10 από τις Ηνωμένες Πολιτείες στο πρώτο παιχνίδι μπιλιάρδου.

• Ο Ούγγρος Aaron Szilagyi έγινε ο πρώτος ξιφομάχος που κέρδισε τρεις συνεχόμενους Ολυμπιακούς τίτλους, ένα επίτευγμα που έχει επιτύχει μόνο η Ιταλίδα Lady of Flowers Valentina Vesali. Στον τελικό, ο 31χρονος ξιφομάχος νίκησε τον Ιταλό Luigi Samelli για να κερδίσει τον τρίτο Ολυμπιακό χρυσό της καριέρας του, μετά το Λονδίνο 2012 και το Ρίο 2016.

READ  0: 2! Κακή αποτυχία για τον VfL Bochum στον αγώνα προώθησης