Μόντε Κάρλο: Ο Τσιτσιπάς κάνει μια μικρή δουλειά για τον Έβανς

Σε έναν ημιτελικό τελειοποιημένο από την αρχή έως το τέλος, ο Στέφανος Τσιτσιπάς 6/2 κέρδισε 6/1 εναντίον του κουρασμένου, μικρού μήκους Ντάνιελ Έβανς. Ο Έλληνας θα παίξει τον πρώτο του τελικό στο βράχο.

Το υπόλοιπο είναι πολύ εύθραυστο

Η έναρξη του αγώνα ήταν αρκετά ισορροπημένη. Ο Βρετανός μας έκανε και πάλι να πιστέψουμε ότι θα μπορούσε να φτάσει στους δέκα πρώτους στο ρινγκ. Στην πραγματικότητα, κατάφερε να κρατήσει δύο πόντους από το σπάσιμο κατά τη διάρκεια του πρώτου αγώνα σέρβις. Τότε, ακόμη και αν έσπασε με τη δέσμευσή του, δεν αποθάρρυνε και έσπασε μετά από αυτόν. Ο Έβανς έδειξε υπέροχα πράγματα τόσο στις εγκοπές του όσο και στην εξαιρετικά ενοχλητική του σειρά σε ψηλούς παίκτες όπως ο Τσιτσιπάς. Ωστόσο, ο Έλληνας ήταν απλώς πιο τακτικός και ισχυρότερος στις επιθέσεις του (10 βολές έναντι 3 υπέρ του Τσιτσιπά). Ως αποτέλεσμα, κατάφερε να σπάσει εύκολα την μπάλα ξανά στο 4-2.

Ο Τσιτσιπάς ξεδιπλώθηκε

Μετά από αυτόν τον μικρό εκφοβισμό, ο σπόρος Νο. 4 κυλήθηκε. Κατά το υπόλοιπο του αγώνα, ο Έβανς έμοιαζε σωματικά κουρασμένος από τη μακρά εβδομάδα του στα singles και τα διπλά, αλλά ήταν επίσης κατώτερος από τον αντίπαλό του στο παιχνίδι. Ο 33ος στον κόσμο έβαλε ακόμη και στο πρώτο σετ λόγω κακού διπλού σφάλματος Εξαιρετικά. Τότε ο δεύτερος γύρος δεν κράτησε πολύ. Ο Έβανς διπλασίασε τα λάθη και τα ακούσια λάθη. Ο Τσιτσιπάς πήρε την ευκαιρία να κάνει διαδοχικά διαλείμματα και παιχνίδια. Σε τριάντα λεπτά, το σετ ολοκληρώθηκε για 1/6 χωρίς έφεση.

READ  Τσάμπιονς Λιγκ στην τηλεόραση, ζωντανή ροή και ζωντανή κλήση

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ο πρώτος που προκρίθηκε στον Τελικό του Μόντε Κάρλο. Θα αντιμετωπίσει τον νικητή στον άλλο ημιτελικό αγώνα μεταξύ του Casper Rudd και του Andre Roblev. Ο Έλληνας θα ήταν πολύ επικίνδυνος αντίπαλος σε αυτόν τον τελικό καθώς δεν έχει χάσει ένα σετ από την έναρξη του τουρνουά και φαίνεται να είναι φυσικά φρέσκος.