Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε στη φάση των 16 στο Ρολάν Γκαρός από τον Χόλγκερ Ρον

Φαβορί στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα όπου δεν εμφανίστηκαν ούτε ο Τζόκοβιτς ούτε ο Ναδάλ ούτε ο Αλκαράζ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς άφησε το Ρολάν Γκαρός στη φάση των 16, αυτή τη Δευτέρα, απέναντι στον Νταν Χόλγκερ Ρον, τον 40ο παίκτη στον κόσμο, στο τέλος. Τρομερά σπασμένο ματς (7-5, 3-6, 6-3, 6-4).

Επομένως, οι ειδοποιήσεις είναι δικαιολογημένες. Σε μεγάλη δυσκολία όταν μπήκε στο τουρνουά με τον Musseti, ο οποίος είχε οδηγήσει σε δύο μηδέν σετ, αγωνίστηκε ενάντια σε μια πρόκριση στον επόμενο γύρο (κερδίζοντας σε 4 σετ αλλά 4:06), το νούμερο 4 του κόσμου φαινόταν να έχει ικανοποιήσει τον θεατή. Πέρασε η κατάκτηση εναντίον του Μίκαελ, Σάββατο. Όμως τον πρόλαβε το νεύρο του παίκτη που έπαιξε το πρώτο Ρολάν Γκαρός, αλλά ήταν δυνατός στις σημαντικές στιγμές.

Τίποτα δεν το έδειχνε αυτό, όταν ο Έλληνας μοίρασε 3-1 από την αρχή. Όμως ο Τσιτσιπάς έκανε διπλό σφάλμα στο 30-30, μια γεύση από το τι θα ήταν το τέλος του σετ, γεμάτο σπατάλη. Αντίθετα, ο Ρον έπαιξε την τύχη του με τόλμη και επικαλέστηκε τον αντίπαλό του με τα πολύ πρώιμα forehand του και ειδικά τα μπακχάντ του. Το ένα του επέτρεψε να επιστρέψει στα 40Α στο ελληνικό σερβίς ματς με 5-5 και άλλοι δύο του έδωσαν σταθερούς πόντους 6-5. Ο Δανός ολοκλήρωσε την τρίτη του ευκαιρία.

Ο Χόλγκερ Ρον ήταν εντυπωσιακός τη Δευτέρα. (F. Seguin/Ομάδα)

Σκανδιναβικοί προημιτελικοί 100%

Στη συνέχεια είχε τρία break points στη σειρά με 1-1, τη στιγμή που ο περσινός φιναλίστ επέλεξε να βρει τον εαυτό του. Ο Τσιτσιπάς τους έσωσε με δύναμη, μη έχασε τίποτα και ο αντίπαλός του άρχισε να χάνει την υπομονή του. Είναι απολύτως λογικό ότι άφησε την εμπλοκή του στο 4-3 εναντίον του και μετά το σετ (6-3).

READ  ΑΣΙΑ/ΑΓΙΑ ΓΗ - Ακτιβιστές της Ateret Cohanim καταλαμβάνουν ένα αμφισβητούμενο κτίριο στη χριστιανική συνοικία της Ιερουσαλήμ. Καταδίκη Αρχηγών Εκκλησιών

Η Ελληνική Εκκλησία έμοιαζε να έχει επαναφερθεί στο κέντρο του χωριού, μέχρι αυτό το απρόσμενο ματς με σκορ 3-2 υπέρ του αμφισβητία. Ο Τσιτσιπάς σαμποτάρισε όλη τη δουλειά που έγινε μέσα σε δύο λεπτά: δύο διπλά λάθη, ένα φαρδύ άουτ και ένα λευκό μπρέικ που έγινε δεκτό. Παίρνοντας την μπάλα πολύ νωρίς σε φορ, δεν βαρέθηκε να τρέχει προς τα εμπρός τον Τσιτσιπά με ασταθή σουτ που μερικές φορές έκανε, αλλά πάντα χτυπούσε καλά, και κυριάρχησε στο ματς (6-3).

Η ένταση αυξήθηκε απότομα στην αρχή του τέταρτου γύρου, αλλά ήταν 40 στον κόσμο που ώθησαν τη δράση. Έσωσε στον αντίπαλό του 3 break points στο 1-1, αλλά έπρεπε να λυγίσει στο 2-2 με ένα πλήρως υποστηριζόμενο backhand. Στη συνέχεια, ο Ρον επιβεβαίωσε το break του και πάλι στο δρόμο για να κάνει προβάδισμα 5-2 για να ακολουθήσει. Λίγη ένταση, ένα τελευταίο σουτ από τον αντίπαλό του: Έχασε τους επόμενους εννέα πόντους. Όμως κατάφερε να σώσει τρεις μπάλες 5-5 και κατέληξε να κερδίσει με χαμένο φορ του Τσιτσιπά. Θα αντιμετωπίσει τον Νορβηγό Casper Ruud, ο οποίος έπεσε νωρίτερα σήμερα από τον Hubert Hurkacaz, για μια θέση στα ημιτελικά. Η καρδιά του Γκαστόν ενάντια στην καρδιά του Τσόνγκα.