Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, φιναλίστ του 2021 και νούμερο τέσσερα στον κόσμο, έχασε στη φάση των 16 από τον Δανό θαύμα Χόλγκερ Ρον

Τι κι αν έρθει η ώρα του Χόλγκερ μετά τον Ρότζερ (Φέντερερ); Ο Χόλγκερ Ρον, τη Δευτέρα 30 Μαΐου, κέρδισε τη σημαντικότερη νίκη της καριέρας του στη φάση των 16 στο Roland Garros απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο σαραντάρης παίκτης στον κόσμο δεν πτοήθηκε από τον Έλληνα, και ο τέταρτος στη βαθμολογία ATP. Ο 19χρονος Δανός ξεπέρασε τις πιθανότητες αποκλείοντας τον φιναλίστ του 2021 σε τέσσερα σετ (7-5, 3-6, 6-3, 6-4).

Με αυτή την επιτυχία, ο Ρον προκρίνεται στους προημιτελικούς, το καλύτερο αποτέλεσμα της καριέρας του σε ένα Grand Slam μετά από μόλις δύο χρόνια στην επαγγελματική πίστα. Ο πρώην νούμερο ένα νεάνιδος του κόσμου ενώνεται με έναν άλλο Σκανδιναβό, τον Νορβηγό Casper Ruud, στον επόμενο γύρο.

Αφού αντάλλαξαν break στο ξεκίνημα του αγώνα (3-1 για τον Τσιτσιπά, ο αντίπαλός του το άρπαξε αμέσως), το πρώτο σετ τελικά γύρισε υπέρ του Χόλγκερ Ρούν. Πιο τολμηρός και δυνατότερος από τον αντίπαλό του. «Έπρεπε να παίξω δυνατά και γρήγορα»εξήγησε ο Δανός αμέσως μετά τον αγώνα.

Ο δεύτερος γύρος σχεδόν πήρε μια εντελώς διαφορετική τροπή από την αρχή του. Στο τρίτο παιχνίδι, ο Δανός πήρε τρία break points που δεν κατάφερε να πετύχει, απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά που τον βρήκε στα σημαντικά σημεία. Αργότερα, το νούμερο τέσσερα του κόσμου έσπασε τον Ρον στο όγδοο παιχνίδι, το οποίο έριξε μόνιμα νοκ άουτ τον αντίπαλό του σε εκείνο το σετ (6-3).

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στο τρίτο σετ, το έκτο game είδε τον Στέφανο Τσιτσιπά να κοντράρει και να παραχωρεί white break. Ο Χόλγκερ Ρον δεν κουνήθηκε για να τερματίσει και προηγείται δύο σετ σε ένα (6-3).

READ  Australian Open: Ο Κένιν προσγειώνεται από την κορυφή, ο Μλάντενοβιτς ανεβαίνει

αμήχανος, Ο Ρον κέρδισε γρήγορα το πάνω χέρι στο τέταρτο σετ, σπάζοντας τον αντίπαλό του δύο φορές. Στη συνέχεια, για λίγα λεπτά ο Τσιτσιπάς έγινε ένας από τους καλύτερους παίκτες του πλανήτη για άλλη μια φορά, συγκεντρώνοντας εννέα πόντους σερί για να επιστρέψει με 5-4. Ακόμη και με τρεις ήττες 5-5 εναντίον του, σε έναν τεταμένο τελικό αγώνα, ο Ρον δεν πανικοβλήθηκε ποτέ, αποκρούοντας τον κίνδυνο με δύναμη. Ολοκλήρωσε το ματς στο πρώτο match point. Αυτή η νίκη, Ρον Αναφέρεται ότι ο Carlos Alcaraz, γεννημένος έξι μέρες αργότερα, δεν είναι ο μόνος που μπορεί να ταρακουνήσει την παγκόσμια ιεραρχία.