Ο Τζέιμς κυριαρχεί στο Antetokounmpo στη διάσημη νίκη του Lakers

Ο επιθετικός της Λέικερς Λάμπρον Τζέιμς.

Ο επιθετικός της Λέικερς Λάμπρον Τζέιμς. .

Ο LeBron James έδωσε μια εξαιρετική παράσταση σήμερα Για να αναλάβει τον έλεγχο του Γιάννη Αντετοκούνμπο και να δώσει έτσι στο Λος Άντζελες Λέικερς μια πολύ αριστοκρατική νίκη επί των Μιλγουόκι Μπακς (106-113) του οποίου οι σημερινοί πρωταθλητές ΝΒΑ είναι ακόμα αήττητοι στο γήπεδο τους.

Ο Τζέιμς χρηματοδότησε την όγδοη διαδοχική νίκη της Λέικερς εκτός έδρας με 34 πόντους (13 από 25 σουτ και 6 από 10-3 πόντους), 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Αγγελένος σταθεροποίησε τη νίκη του στον ωκεανό (19 στους 37 σε τρίδυμα), ένα τμήμα στο οποίο εμφανίστηκε ο υπέροχος Κεντάβιος Κάλντγουελ Μπομπ (23 πόντοι, συμπεριλαμβανομένων 7 από τους 10 στα τρίο).

Ο Marc Gasol συνέβαλε 3 πόντους (1 από 3), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και σοκ σε 18 λεπτά.

Τώρα οι Lakers μένουν 12 νίκες και 4 ήττες τους δίνουν πλεονέκτημα Στο Western Conference η καλύτερη ισορροπία στο πρωτάθλημα.

Για τους Bucks, οι οποίοι τώρα έχουν 9 νίκες και 6 ήττες, ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Antetokounmpo με 25 πόντους (11 από 17 σουτ) συν 12 ριμπάουντ, παρόλο που ο Έλληνας σταρ πέρασε όλο και λιγότερους στον αγώνα (τελειώνοντας με 9 ήττες) .

Η σημερινή μονομαχία δεν μετριέται μόνο Δύο μεγάλοι διεκδικητές στο ρινγκ Το NBA, αλλά και δύο από τις ομάδες με τις καλύτερες επιδόσεις μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν.

Οι Bucks κατατάχθηκαν σήμερα ως η δεύτερη καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα με κατά μέσο όρο 120,4 πόντους ανά αγώνα (σχεδόν ισοπαλία με 120,5 πόντους από τους Ουάσινγκτον Ουάσινγκτον), ενώ οι Λέικερς σήμερα υποχώρησαν τον Χουέι στο Μιλγουόκι ως τη δεύτερη καλύτερη άμυνα τους. Με 105,1 πόντους κατά μέσο όρο ανά παιχνίδι (μόλις 102,7 πόντοι πίσω από το New York Knicks).

READ  Ολυμπιακός - Βόλος 4-1: Ένας Άραβας πήρε το όπλο του - και πάλι -

Στο κομμάτι του Μιλγουόκι, υπήρχε επίσης περιέργεια να δούμε τον Τζέιμς, τον μεγάλο κυρίαρχο του ΝΒΑ της τελευταίας δεκαετίας, εναντίον του Αντετόκουμπου, ένας από τους νέους κάλεσε να τον διαδέξει στο θρόνο του πρωταθλήματος.

Έχοντας αυτό υπόψη, ο Antetokounmpo ήταν απόλυτα αποφασισμένος να δείξει γιατί είναι ο καλύτερος παίκτης των τελευταίων δύο εποχών.

Σημείωσε ένα καλάθι με ένα επιπλέον σουτ στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε ένα μπλοκ στον Τζέιμς, και επιτέθηκε θυμωμένα στην περιοχή και πρόσθεσε 9 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά (16-13).

Οι Lakers συσσωρεύτηκαν ανακρίβειες στην επίθεση και παρουσίασαν ένα μεγάλο κενό για την άμυνα της Paint, αλλά διατήρησαν τον τύπο χωρίς να αφήσουν τους Bucks να ξεφύγουν το πρώτο τρίμηνο (33-29).

Οι 2 βαθμοί 3 του James στην αρχή του δεύτερου σετ φωτίζουν λίγο τη σκηνή για τον Angelinos, αλλά μεταξύ του Jrue Holiday και του Brook López, ηρέμησαν τους Bucks (46-41 στα μέσα του τριμήνου).

Στη συνέχεια εμφανίστηκε η καλύτερη έκδοση των Lakers. Οι βιολετί και οι χρυσοί παίκτες, που προωθούνται από τον χαρακτήρα του Montrezel Harrell και την ισχυρή εμβάπτιση του James, εκμεταλλεύτηκαν ένα χαμηλό τέντωμα Bucks και με λίγα λεπτά έξυπνης επιθετικής κίνησης και ένα δροσερό bob Caldwell 3-αιώνα, εξαφανίστηκαν. Στο αποδυτήριο με το μεγαλύτερο πλεονέκτημά της μέχρι σήμερα (57-63).

Και οι δύο ομάδες επωφελήθηκαν από τον καθηγητή Ουάου Ενάντια στο καλάθι, αλλά με πολύ διαφορετικούς τρόπους: οι Bucks πρόσθεσαν 34 από 57 σε κατάσταση ηρεμίας στη ζώνη (56% στα σουτ), ενώ οι Lakers έδειξαν τους χαυλιόδοντες τους σε εξωτερικούς πυροβολισμούς με 10 από 20 στα τρίο.

READ  Αναζητήστε: μια πανσέληνο με μια σεληνιακή έκλειψη [εικόνες] | Ελλάδα

Ο Caldwell bob δεν χαλαρώθηκε καθόλου και στο τρίτο τρίμηνο έλαμψε ξανά από τον ωκεανό τρεις φορές.

Οι Λέικερς προχώρησαν σε πάνω από δέκα πόντους αυτό το τρίμηνο, αλλά η δεύτερη τους ομάδα δεν απολάμβανε πολύ τυχερή βραδιά σήμερα και οι Bucks έφτασαν στο τέταρτο τέταρτο ζωντανά (81-86).

Ο Τζέιμς επέμενε με 5 ίσους πόντους και έδωσε ένα πέρασμα από πεδίο σε πεδίο για την Cosma για να κρατήσει τους Lakers ξανά (83-93 με 9 λεπτά ακόμη).

Αλλά ο Αντιτόκουμο, ο οποίος σταδιακά μαλακώθηκε μετά από μια υπέροχη έναρξη του αγώνα, πρόσθεσε 5 πόντους στη σειρά (είχε σημειώσει μόνο 4 στο υπόλοιπο του δεύτερου ημιχρόνου) για να θέσει τον αγώνα στα πρόθυρα να υποστεί καρδιακή προσβολή. (100-102 απουσία τριών λεπτών).

Οι Lakers δεν δίστασαν για μια στιγμή και κατέφυγαν στη συνταγή που πάντα δούλευε για αυτούς: το τριπλό.

Έτσι ο Caldwell Pope, ο Caruso και ο James επιβεβαίωσαν τα τρία συνεχόμενα hat-trick των επισκεπτών με τα οποία ο Bucks τελικά γόνασε.