Ο Iga Swiatek μπαίνει στο QF νικώντας τη Marta Kostyuk

Ο Iga Swiatek έφτασε στους προημιτελικούς στο Roland Garros με νίκη 6-3 6-4 επί της Marta Kostyuk τη Δευτέρα. Και ο πρωταθλητής του Roland Garros, ο όγδοος σπόρος, είναι σήμερα ο πρώτος σπόρος της λαχειοφόρου αγοράς.

Η Swiatek ακολούθησε τον Kostyuk στην αρχή του πρώτου σετ, αλλά επανέλαβε τον ρυθμό της αμέσως μετά και έσπρωξε τον Ουκρανό για να επαναφέρει την ανατροπή. Καθώς το σετ έφτασε στο τέλος του, ο Swiatek προχώρησε με ένα διάλειμμα στην όγδοη έναρξη του σετ.

Στην επόμενη περίοδο, ενώ προσπαθούσε να σερβίρει για το σετ, ο Πολωνός πρωταθλητής αγωνίστηκε να αρπάξει τις δύο πρώτες του μπάλες αλλά τελικά κατάφερε να μετατρέψει την τρίτη.

Roland-Garros: Iga Swiatek Φαίνεται αδύνατο να σταματήσετε στο Παρίσι

Οι δύο παίκτες αντάλλαξαν ένα διάλειμμα στις πρώτες στιγμές του δεύτερου σετ, αλλά όπως και στο πρώτο, ο Swiatek έσπασε ξανά σε μια κρίσιμη στιγμή για να παραμείνει μπροστά από τον αγώνα.

Στο ένατο παιχνίδι του σετ, προσπαθώντας να επεκτείνει τον αγώνα λίγο περισσότερο, ο Kostyuk αντιμετώπισε ένα σημείο αγώνα αλλά το έσωσε με ένα σημείο νίκης πριν μπλοκάρει το σερβίς του για τελευταία φορά στον αγώνα.

Στο 10ο παιχνίδι, στο σερβίς της, η Swiatek έπεσε στο 30-30, αλλά ένα βίαιο φάουλ από τον Kostyuk έφερε το δεύτερο σημείο του Πολωνού σε νικητήριο.

Ο Iga Swiatek τελείωσε τελικά με 22 νικητές και 20 μη αναγκαστικά λάθη. Ο Kostyuk σημείωσε 20 νίκες και 27 μη αναγκαστικά λάθη. Μετά από αυτήν τη νίκη, ο παγκόσμιος αριθμός εννέα κέρδισε σε 22 συνεχόμενα σετ στο Roland Garros, όταν επιστρέψαμε στον τίτλο της πέρυσι.

READ  Ο Σπάρτακος και η Εξέγερση των Σκλάβων (73-71 π.Χ.)

Στους προημιτελικούς, ο 17ος σπόρος Swiatek θα αντιμετωπίσει τη Maria Scarry. Ο Έλληνας τέταρτος σπόρος Σόφια Κένιν νίκησε στον προημιτελικό αγώνα νωρίτερα σήμερα.