Ο Raphael Nadal στέφθηκε πρωταθλητής για δέκατη φορά στη Ρώμη

(Ρώμη) Ο Ισπανός Ραφαέλ Ναντάλ κέρδισε το Ιταλικό Όπεν για δέκατη φορά στην καριέρα του, νικώντας σε τρία σετ 7-5, 1-6, 6-3 έναντι του Νόβακ Τζόκοβιτς την Κυριακή στη Ρώμη.

Ο καναδικός Τύπος

Αφού μειώθηκε στους 21 πόντους στο δεύτερο σετ που κέρδισε ο Τζόκοβιτς σε 44 λεπτά, ο Ναντάλ ανέκαμψε στο αποφασιστικό σετ, με 28 πόντους.μι Κερδίζοντας 57 μονομαχίες εναντίον των Σέρβων.

Ωστόσο, ο Nadal έχει ρεκόρ νίκης 6-3 εναντίον του Τζόκοβιτς στη Ρώμη και 4-2 στον τελικό.

“Έχω παίξει καλύτερα και καλύτερα με το forehand μου τις τελευταίες εβδομάδες”, δήλωσε ο Nadal. Είναι μια τεράστια βελτίωση για μένα, καθώς είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα. Ειδικά στον πηλό, μου δίνει αυτοπεποίθηση. ”

Ο Nadal απομακρύνθηκε από τον μεγάλο αντίπαλό του στο τρίτο σετ, κάνοντας ένα διάλειμμα στο έκτο παιχνίδι χωρίς να αφήσει τον Τζόκοβιτς να πάρει ούτε έναν βαθμό.

Η μονομαχία τελείωσε όταν ο Τζόκοβιτς αναγκάστηκε να στείλει ένα backhand εκτός ορίων στο σημείο αγώνα δύο και δύο ώρες και 50 λεπτά στον αγώνα.

PHOTO FILIPPO MONTEFORTE, γαλλικό πρακτορείο τύπου

“Να κρατάω αυτό το φλιτζάνι στο χέρι μου για 10μι Ο Nadal είπε.

Ο Ισπανός υπενθύμισε, μεταξύ άλλων, πώς κέρδισε τον πρώτο του τίτλο Foro Italico το 2005, σε ηλικία 18 ετών, χάρη στην ήττα του Guillermo Coria σε μια μονομαχία που κράτησε περισσότερες από πέντε ώρες.

“Σήμερα, μετά από 16 χρόνια, είναι υπέροχο να παίζεις ξανά στον Τελικό”, πρόσθεσε ο Nadal, στα Ιταλικά, παρουσιάζοντας το τρόπαιο.

READ  2020 - Εβδομάδα # 50 - Αγώνες Σαββατοκύριακου

“Είναι δύσκολο να περιγραφεί. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αυτό είναι ένα από τα πιο σημαντικά μέρη στην καριέρα μου.”

Αυτή η νίκη έκανε τον Nadal τα φαβορί για να κερδίσει, με 14μι Οι χρόνοι στην καριέρα του, το French Open που ξεκινά σε δύο εβδομάδες.

νοβακ τζοκοβιτς

Ο Τζόκοβιτς εμφανίστηκε στο γήπεδο αφού έπαιξε σχεδόν πέντε ώρες το Σάββατο.

Στο πρώτο ματς, έπρεπε να έρθει από πίσω για να νικήσει τον Έλληνα Στέφανο Τσιτσιπά στον προημιτελικό. Στη συνέχεια μετρήθηκε ο Ιταλός Lorenzo Sonigo στον ημιτελικό, σε έναν άλλο αγώνα που απαιτούσε τρεις πίστες.

Ο Nadal, από την πλευρά του, έπαιξε μόνο ένα παιχνίδι το Σάββατο, νικώντας τον Αμερικανό Riley Obelka σε 90 λεπτά.

«Ήταν σε θέση να με σπάσει και να παίξει καλύτερα. Αυτό είναι, ανέλυσε ο Τζόκοβιτς. Είχα την ευκαιρία να κερδίσω, αλλά δεν συνέβη. Δεν ένιωθα κουρασμένος. Εκτός αυτού, ήμουν πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που εγώ ένιωσα στο γήπεδο. Θα μπορούσα να συνεχίσω για μερικές. “Άλλες ώρες.”

Το κεντρικό δικαστήριο του Foro Italico, το οποίο έχει 10.500 θέσεις, έχει γεμίσει μόνο το ένα τέταρτο της χωρητικότητάς του λόγω της πανδημίας Coronavirus. Όμως, οι τυχεροί που κατάφεραν να παρευρεθούν στον τελικό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε κάτω από έναν συννεφιασμένο ουρανό, έκαναν τις φωνές τους να ακούγονται, φωνάζοντας “Nol, Nol” – το ψευδώνυμο του Τζόκοβιτς – σε βασικά σημεία ή “Έλα στον Ράφα”.

Για δεύτερη φορά αυτή την εβδομάδα, ο Nadal έπεσε αφού κρεμάστηκε σε ένα σερί που φάνηκε να είναι λίγο υψηλό. Το ατύχημα, το οποίο οδήγησε σε γρατσουνιά κοντά στο αριστερό γόνατο του Ισπανού, εξοργίστηκε τον Nadal.

READ  Επιλέξιμες. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Η έκπληξη του Willie Sanyol για την αναζωογόνηση της Γεωργίας

Με σκορ 3-3 στο πρώτο σετ, ο Nadal κυνηγούσε ένα σουτ του Τζόκοβιτς που έπεσε κατευθείαν στο δίχτυ και χτύπησε ένα μπροστινό σταυρό για να τελειώσει το σημείο.

Η ορμή του Nadal τον έσπρωξε στη λωρίδα διπλών και έσφιξε το αριστερό του πόδι στη σειρά, προκαλώντας τον να πέσει.

Ο Nadal σηκώθηκε αμέσως και κουνάει έντονα το χέρι του στον αέρα, πριν ανταλλάξει λίγα λόγια με τον κύριο διαιτητή. Ο τελευταίος ζήτησε από τους υπαλλήλους του πεδίου να σπρώξουν τη γραμμή στην επιφάνεια της λάσπης.

Ο Nadal υπέστη παρόμοια πτώση στον αγώνα του εναντίον του Alexander Zverev στον προημιτελικό.