Πρωτάθλημα Σινσινάτι | Ο Ρούμπλεφ διώχνει τον Μεντβέντεφ και προκρίνεται στον τελικό

(Τέκτονας) Ο Ρώσος Αντρέι Ρούμπλεφ νίκησε τον συμπατριώτη του Ντάνιελ Μεντβέντεφ για πρώτη φορά στην καριέρα του το απόγευμα του Σαββάτου για να κερδίσει το εισιτήριό του για τον τελικό του Cincinnati Tennis Masters.

Μετά τις αποτυχίες στις τέσσερις πρώτες του αναμετρήσεις χωρίς να κερδίσει ούτε ένα σετ, ο Ρούμπλεφ ήρθε από πίσω για να πάρει την αγαπημένη του πρωταθλήματος με σκορ 2-6, 6-3, 6-3, σε δύο ώρες και 22 λεπτά.

Ο Μεντβέντεφ κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ χάρη στο μπρέικ στον τρίτο, πέμπτο και έβδομο αγώνα. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μετά, ο Μεντβέντεφ είχε μόνο δύο ακόμη ευκαιρίες για ξεμπλοκάρισμα, αμφότερες στο ένατο ματς του δεύτερου σετ, το οποίο δεν μπόρεσε να μετατρέψει.

Ο Ρούμπλεφ προχώρησε στο δεύτερο σετ με ένα μπρέικ στο όγδοο γκέιμ, προτού σημειώσει ένα συνεχόμενο μπρέικ στο έβδομο και ένατο γκέιμ του καθοριστικού σετ.

Ο Μεντβέντεφ σημείωσε περισσότερους από οκτώ άσους εναντίον δύο – και έκανε λιγότερα διπλά λάθη – τρία εναντίον πέντε – από τον συμπατριώτη του. Ωστόσο, τελείωσε το παιχνίδι με το 54% του πρώτου χτυπήματος της μπάλας, πολύ χαμηλότερα από το ποσοστό αποθήκευσης του Ρούμπλεφ στο 71%.

Επιπλέον, ο Μεντβέντεφ έλαβε μόνο το 58% των πόντων στην υπηρεσία του, έναντι 61% για τον Ρούμπλεφ.

Φωτογραφία από τη Suzanne Mullan, USA TODAY

Ντάνιελ Μεντβέντεφ και Αντρέι Ρούμπλεφ

Για τον Ρούμπλεφ, θα είναι η δεύτερη συμμετοχή στον τελικό της κατηγορίας Masters 1000. Τον περασμένο Απρίλιο, στο Μόντε Κάρλο, έριξε τη σημαία σε δύο όμοια σετ 6-3, 6-3 στον Έλληνα Στέφανο Τσιτσιπά.

READ  Μοτοκρός | Jean Sebastian Roy: Mentor, Mentor

Στον τελικό της Κυριακής, ο 23χρονος Ρώσος δεν θα βρει τον Τσιτσιπά στο δρόμο του. Ο Έλληνας παίκτης ηττήθηκε σε τρία σετ με 6-4, 3-6, 7-6 (4) από τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ στον άλλο ημιτελικό.

Αλεξάντερ Ζβέρεφ

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 4-1 στο τρίτο σετ όταν έπεσε στον Ζβέρεφ στο έκτο γκέιμ. Ο Έλληνας είχε την ευκαιρία να σερβίρει τη νίκη, 5-4, αλλά αναδιαμορφώθηκε.

Στο τάι μπρέικ, ο Ζβέρεφ κέρδισε έναν πόντο στο σερβίς του για τον Τσιτσιπά να προηγείται με 4-3 και ήταν εξαιρετικός στο σερβίς του. Έχοντας χάσει τον πρώτο του αγώνα, ο Γερμανός έκλεισε τα βιβλία στη δεύτερη ευκαιρία.

Αυτός θα είναι ο τέταρτος τελικός σινγκλ του Ζβέρεφ αυτή τη σεζόν. Κέρδισε στη Μαδρίτη, το Ακαπούλκο και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.