Σε λίγα στατιστικά: η Ευρωλίγκα, 25η ημέρα

Στην Ευρώπη, ήταν η 25η ημέρα της Ευρωλίγκας αυτήν την εβδομάδα.

Οι ηγέτες της Μπαρτσελόνα, στο Παλάου Μπλουγκράνα, καλωσόρισαν τον πρώην προπονητή τους Ζαλγκίρις Κάουνας στον προκριματικό αγώνα τους. Η καταλανική λέσχη ανακτήθηκε από αυτόν τον αγώνα Alex Abrens, αλλά ο Leo Westermann δεν παρευρέθηκε. Όσο για τον λιθουανικό σύλλογο, κατέγραψε την επιστροφή του Steve Vastoria μετά από μακρά απουσία. Μετά από μια σκληρή μάχη στο πρώτο τρίμηνο, ο Saronas Jasikivicius πέταξε και κέρδισε σε μεγάλο βαθμό τον αγώνα 86-62. Ήταν επικεφαλής του δίδυμου Corey Higgins-Pierre Oriola, συγγραφέα ενός GPA 54, περίπου το ίδιο με την βαθμολογία του Zalgiris. Το πρώτο είναι το καλύτερο φόντο της εβδομάδας, ενώ το δεύτερο είναι το καλύτερο κεντρικό κομμάτι. Επιπλέον, εκμεταλλευόμενος την απουσία του Γάλλου ηγέτη, ο Leandro Bolmaro πήρε τα 20 λεπτά που χρησιμοποιούσε για να συλλέξει μετάλλια τιμής για τον τίτλο του ανερχόμενου σταρ σήμερα. Αυτή η νίκη επιτρέπει στη Μπαρτσελόνα να διατηρήσει την ηγεσία της και να ξεφύγει από τους επιδιωκόμενους.

Ο αγώνας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας εναντίον του Παναθηναϊκού έχει αναβληθεί λόγω ζητημάτων Κόβιντ στην ελληνική εθνική ομάδα.

Το AX Armani Exchange Milano φιλοξένησε το τρίτο, Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο σύλλογος Lombard κατήγγειλε το αμερικανικό πακέτο εσωτερικού σχεδιασμού, τον Zak Laddy, αλλά πήρε πίσω τους Sergio Rodriguez και Vladimir Mikov. Με εξαίρεση το πρώτο καλάθι στον αγώνα, ο ισραηλινός σύλλογος δεν προχώρησε ποτέ και το Μιλάνο κέρδισε σε μεγάλο βαθμό με σκορ 87-68. Η ομάδα του Ettore Messina είναι μαζική επιτυχία σκοποβολής με 60,7%. Φορεμένοι από το τρίο των Sergio Rodriguez, Chavon Shields και Kyle Heinz, έχουν 58 κριτικές. Ο Μιλάνο είναι ο μεγάλος νικητής αυτήν την εβδομάδα και είναι δεύτερος στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στο τέλος της ημέρας, η τέταρτη θέση της Ρεάλ Μαδρίτης ταξίδεψε στη Βαλένθια για ένα ισπανικό ντέρμπι. Μεταξύ της πρωτεύουσας λέσχης, η επιστροφή των Nicolas Laprovittola και Jesse Carroll αντιστάθμισε τον τραυματισμό του Rudi Fernandez. Ενάντια σε όλες τις πιθανότητες, η ομάδα της Βαλένθια ξεκίνησε μόνη της, κερδίζοντας τα δύο πρώτα τέταρτα, σημείωσε 55 πόντους και προηγώντας 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Η Ρεάλ κέρδισε τα επόμενα δύο τέταρτα, αλλά έχασε 78-89 από τη Βαλένθια, η οποία δημιουργεί την κύρια έκπληξη σήμερα. Ο αρχηγός του Jaume Ponsarnau ήταν ο Βέλγος τερματοφύλακας του Sam Van Rossum. Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι ο κύριος ηττημένος της εβδομάδας και χάνει την τέταρτη θέση.

READ  μεταξύ οκτώ ετών φυλάκισης και ισόβιας κάθειρξης για τους «σκοπευτές», «ανιχνευτές», «οδηγούς» και «λαθρέμπορους»

Ο Άσβιλ έλαβε την Μπάγερν Μονάχου Ο Villeurbanne είχε αφήσει τον Ismail Baku στη διάθεση της βελγικής εθνικής ομάδας για τους προκριματικούς αγώνες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπάσκετ. Ο TJ Parker κάνει μια έκπληξη και κερδίζει τα πρώτα τρία τέταρτα. Προχωρά 14 πόντους μετά από 30 λεπτά. Παρά την επιστροφή του από τη βαυαρική λέσχη στο τελευταίο τέταρτο, ο Άσβιλ νίκησε την Μπάγερν 87-79 και κέρδισε την πέμπτη διαδοχική νίκη Ήταν επικεφαλής από ένα τρίο του David Leighty, του William Howard και του Mustafa Fall, που κατέλαβε την 61η θέση, μόλις 6 κάτω από την Bayern. Όσο για το τελευταίο, ο Βλαντιμίρ Λούσιτς έδειξε τον καλύτερο φτερό της εβδομάδας. Μετά από αυτήν την ήττα, η Μπάγερν έχασε μια θέση.

Η έκτη θέση της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης ταξίδεψε στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον αγώνα Red Star. Το τελευταίο παρεμποδίστηκε από αρκετές απουσίες (Cory Walden, Langston Hall, Johnny O’Brient, Landry Nuku και Kino Colum). Εν τω μεταξύ, ο ρωσικός σύλλογος Alex Butters ανέκαμψε. Δεν προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι η Zenit κέρδισε τα πρώτα δύο τέταρτα με προβάδισμα 12 πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Επιστρέφοντας από το αποδυτήριο, ο σερβικός σύλλογος επέστρεψε σταδιακά και κατέληξε 3 βαθμούς 55 δευτερόλεπτα στο τέλος. Όμως, ένα ρίξιμο από τον Αρτούρα Γουδαίτη ακολουθούμενο από ένα σουτ 3 πόντων από τον Κέβιν Πάνγκο έδωσε στη Ζενίτ 76-75 νίκη. Ο αρχηγός της ήταν ο πρωταγωνιστής της τερματοφύλακας Kevin Pangos, με 25 πόντους και 7 ασίστ. Αυτή η νίκη του επιτρέπει να πάρει την τέταρτη θέση.

Ο Fenerbahce, ο έβδομος και αγωνίζεται για τους τέσσερις πρώτους, παίρνει την Alba Berlin. Ο τελευταίος ανέκτησε το Biton Siva για την περίσταση. Η τουρκική λέσχη κέρδισε τα πρώτα τρία τέταρτα και προχώρησε με 13 πόντους με 3 λεπτά ακόμη. Αλλά κέρδισε 10-0 στο λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα και επέστρεψε το κλαμπ από τη γερμανική πρωτεύουσα σε 3 πόντους. Στη συνέχεια ο Fenerbahce απαντά και πληρώνει 7-0 στον αντίπαλό του. Κέρδισε τελικά 89-84 και πήρε μια 10η διαδοχική νίκη. Η ομάδα του Igor Kokuskov ήταν επικεφαλής του Nando de Colo, με 26 πόντους και 8 ασίστ. Οι 31 βαθμολογίες του τον καθιστούν τον καλύτερο παίκτη στη Γαλλία για όγδοη φορά αυτή τη σεζόν και πέμπτο στη σειρά. Είναι επίσης ο καλύτερος τερματοφύλακας της εβδομάδας και κορυφαίος σκόρερ.

READ  2021 Africa Cup of Nations: επιστροφές, ειδήσεις και ερωτήσεις στην πρώτη προκαταρκτική λίστα του Barthelemy Ngatsuno

Ο άλλος σύλλογος της Κωνσταντινούπολης, Anadolu Eves, ο όγδοος, φιλοξένησε τον Ολυμπιακό. Ο τελευταίος κατήγγειλε τη συμφωνία Aaron Harrison. Παραδόξως, ο ελληνικός σύλλογος κέρδισε το πρώτο τρίμηνο και προχώρησε με 15 πόντους μετά από 10 λεπτά. Ο φιλοξενούμενος σύλλογος, ωστόσο, ανέκτησε την ισορροπία του και έχασε 32-8 την επόμενη περίοδο. Ανέκτησε το προβάδισμα στον αγώνα στο 15ο λεπτό και δεν το άφησε ποτέ. Κέρδισε εύκολα αυτήν τη συνάντηση 76-53 (συμπεριλαμβανομένων των 65-27 τα τελευταία τρία τέταρτα). Ο άξονας του Ergin Ataman προκάλεσε 1-5 για να αντικαταστήσει τον Shane Larkin-Bryant Dunston, ο οποίος σημείωσε 59 γκολ μεταξύ τους, περισσότερο από την ομάδα λιμένων της ελληνικής πρωτεύουσας. Οι 32 βαθμολογίες του ηγέτη του κέρδισαν τον τίτλο του Παίκτη της Εβδομάδας. Από την πλευρά του Ολυμπιακού, η Σάσα Βισένκοφ βγήκε μπροστά. Είναι η καλύτερη εσωτερική διακόσμηση σήμερα.

Τέλος, η Βασιωνία μετακόμισε στα περίχωρα της Μόσχας για να αντιμετωπίσει εκεί τον Χίμκι. Η Χώρα των Βάσκων δεν έχασε ένα τέταρτο και κέρδισε εύκολα 89-67. Ήταν επικεφαλής του Γάλλου συντονιστή Youssef Vall, συγγραφέα του 21, για αξιολόγηση σε 18 λεπτά. Μαζί του, ο Ρόκας Γκεδερίτης θεωρείται ο καλύτερος Ευρωπαίος αμυντικός σήμερα. Από τη ρωσική πλευρά, ο Alexei Shevid είναι ο καλύτερος περαστικός για τρίτη φορά αυτή τη σεζόν.

Στο τέλος της ημέρας, οι τέσσερις πρώτοι αποτελούνται από FC Barcelona, ​​Milan, CSKA Moscow και Zenit St Petersburg.

Τα πλέι οφ παίζονται μεταξύ Anadolu Ives και Zalgreis. Όλοι εκτός από το Khimki αγωνίζονται ακόμα.