Τένις: Ο Τσιτσιπάς στους ημιτελικούς στο Acapulco

Ο Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς επέστρεψε την μπάλα στον Καναδά Felix Auger-Aliassem κατά τη διάρκεια του αγώνα μεταξύ των δύο παικτών, στους προημιτελικούς του τουρνουά ATP στο Acapulco, 18 Μαρτίου 2021 Alfredo Estrela

Ο Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς, που κατατάσσεται στο Νο. 1, προκρίθηκε την Πέμπτη στους ημιτελικούς του τουρνουά ενάντια στη δύσκολη Ακαπούλκο, μετά από μια έντονη μάχη στην οποία κέρδισε 7-5, 4-6, 6-3, εις βάρος του Καναδού Felix Auger -Ilyassim (No. 7).

Την Παρασκευή, για να εξασφαλίσει μια θέση στον τελικό, θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Lorenzo Musetti, από τους προκριματικούς, που δημιούργησε την έκπληξη το βράδυ από τον Βούλγαρο Γκρέγκορ Ντιμιτρόφ (Νο. 5), σε ανασταλμένο αγώνα σε δύο ομάδες 6. 4 , 7-6 (7/3)) που διήρκεσε 2 ώρες και 8 λεπτά.

Χρειάστηκαν 2 ώρες 3 λεπτά για τον Τσιτσιπά, 22 ετών, για να περάσει το εμπόδιο του Auger-Aliassime, ο οποίος τώρα είναι 3-2 μπροστά στις συγκρούσεις του στο ρινγκ.

Στην αρχή αυτής της πέμπτης μονομαχίας, ο παγκόσμιος αριθμός 5, ο οποίος έφτασε στους ημιτελικούς στο τελευταίο Αυστραλιανό Όπεν, έσπασε αμέσως προτού η αντίπαλη υπηρεσία πήρε μια σειρά για να ισορροπήσει το σκορ 3-3. Το έκανε για δεύτερη φορά στη δωδέκατη περίοδο για να πάρει το πρώτο ημίχρονο χάρη σε μια σειρά από νικηφόρες απεργίες.

Αφού παραχώρησε το δεύτερο σετ στον Καναδά, τον 18ο παίκτη του κόσμου, ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε τον ενθουσιασμό του αντιπάλου του, ο οποίος παραδέχτηκε δύο διπλά σφάλματα στη χειρότερη στιγμή στο τρίτο σετ, για να το χτυπήσει 5-3, πριν τελειώσει.

Νωρίτερα, ο δεύτερος σπόρος της Γερμανίας Alexander Zverev δεν χρειάστηκε να παίξει για να προκριθεί στους ημιτελικούς. Ο αντίπαλός του, ο Νορβηγός Kasper Rudd, έχει ήδη χάσει λόγω τραυματισμού στο δεξί του καρπό.

READ  Επιλέξιμες. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Η έκπληξη του Willie Sanyol για την αναζωογόνηση της Γεωργίας

Ο Zverev θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του, Dominic Kupfer, την Παρασκευή, ο οποίος απέκλεισε τον Cameron Noori από τη Βρετανία 7-5 6-4.