Τένις: Ο Nadal πρέπει να πολεμήσει την Ivashka από τη Λευκορωσία

Ο Ισπανός Rafael Nadal, αφού νίκησε τη Λευκορωσία Ilya Ivashka, στις 21 Απριλίου 2021 στο δεύτερο γύρο του Πρωταθλήματος ATP στη Βαρκελώνη, Josep Lago.

Ο Ισπανός Rafael Nadal, που κατατάσσεται στην 1η θέση, έπρεπε να αγωνιστεί για περισσότερες από δύο ώρες για να νικήσει τη Λευκορωσική Ilya Ivashka, την 111η θέση στον κόσμο, σε τρία σετ (3-6, 6-2, 6-4) την Τετάρτη στο δεύτερος γύρος του τουρνουά ATP στη Βαρκελώνη.

Ο Nadal, ο οποίος εκδιώχθηκε από τον Ρώσο Andrei Rublev την περασμένη εβδομάδα στους προημιτελικούς του Μόντε Κάρλο, υπέστη τον αποκλεισμό της Ivashka από τα προκριματικά.

Μετά την εγκατάλειψη του πρώτου σετ, ο παγκόσμιος νούμερο τρία τερμάτισε με το πρώτο σημείο αγώνα στο τρίτο σετ δύο ώρες και 19 λεπτά στον αγώνα. Στον 16ο γύρο, θα συναντήσει τον Ιαπωνικό Kei Nishikori, νικητή στη Βαρκελώνη το 2014 και το 2015, ο οποίος νίκησε τον Χιλιανό Christian Jaren σε τρία σετ, 7-6 (7/5), 4-6, 6-1.

“Έπαιξε καλά. Έπαιξε σε πολύ υψηλό επίπεδο και δεν το έκανα, ειδικά στην αρχή. Τότε ήμουν πιο επιθετικός και ο αγώνας άλλαξε πολύ”, ο Μαγιόρκαν, ο οποίος έχασε μόνο μία φορά από πηλό σε μια ομάδα της οποίας ο αντίπαλος έχει κατατάχθηκε εκτός των 100 κορυφαίων, αντέδρασε 17 χρονών.

“Είμαι χαρούμενος που αγωνίστηκα για να φτάσω στον τρίτο γύρο. Αυτό χρειαζόμουν μετά την ήττα στο Μόντε Κάρλο”, πρόσθεσε.

Σε ηλικία 34 ετών, ο Nadal θα προσπαθήσει να κερδίσει τον 14ο τίτλο του στο Roland Garros φέτος.

Στους σημερινούς άλλους αγώνες, ο Έλληνας Ν.2 σπόρος Στέφανος Τσιτσιπάς, ο τελευταίος νικητής στο Μόντε Κάρλο, κυριάρχησε στην Ισπανία Jaume Munnar (6-0, 6-2).

READ  Μπάσκετ: Ιστορική ήττα για τις Ηνωμένες Πολιτείες έναντι της Νιγηρίας

Ο Γάλλος Corentin Moutet, 75ος στον κόσμο, νικητής του Daniel Evans της Βρετανίας, αλλά πολύ καλύτερα στην 26η θέση (6-4, 5-7, 6-3) θα είναι ο μοναδικός Γάλλος ηθοποιός στον 16ο γύρο μετά τον προκριματικό του Adrien Mannarino από τον Albert Ράμος (6 -4, 6-4).

Ο Ιταλός Φάμπιο Φονίνι δεν θα είναι μάρτυρας του τελευταίου 16 μετά τον αποκλεισμό του στο δεύτερο γύρο, καθώς επρόκειτο να χάσει τον αγώνα του εναντίον του Μπερναμπέου Ζαπάτα Μιράλες.

Ο Fognini, ο οποίος είναι σήμερα 27ος στην κατάταξη ATP, έχασε 6-0, 4-4, όταν αποκλείστηκε αφού είχε προειδοποιηθεί προηγουμένως για προσβολή του βοηθού διαιτητή.