Το τέλος του αγώνα Iga Swatik, από τον οποίο βγήκε η Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σκάρι, η νυν πρωταθλήτρια του Ρολάν Γκαρός, Έγκα Σουίτεκ, αναστατώθηκε στους προημιτελικούς την Τετάρτη. Ο Έλληνας, με 17 βαθμούς, χρειάστηκε μία ώρα και 35 λεπτά για να σημειώσει νίκη επί της Πολωνίας με 6-4, 6-4.

Όπως συνέβη στο Παρίσι τα τελευταία δύο χρόνια, ήταν ο Swiatek που έσπασε τα μπλοκ με κάταγμα στο πρώτο σερβίς του Sakkari στο πρώτο σετ. Ωστόσο, ο Σάκκαρι αρνήθηκε να πιέσει τον εαυτό του και το έδειξε μετά από αρκετούς αγώνες.

Καθώς η ομάδα προχωρούσε, ήταν ο Scary που αναστάτωσε τον όγδοο σποτ τόσο στο σερβίς όσο και στην επιστροφή του. Στο πέμπτο σετ του σετ, η Swiatek έσωσε δύο πόντους μπρέικ για το πλεονέκτημα, αλλά μετά από τέσσερα παιχνίδια, στο ένατο inning, το πόλο έσπασε, δίνοντας στην αντίπαλο της την ευκαιρία να σερβίρει για το σετ.

Η Swiatek εισέβαλε στο Game 10 για να πάρει 5 θέσεις τριγύρω, αλλά η στέλνοντας την Sakkari ήρθε στη διάσωσή της και τη βοήθησε να ξεπεράσει εναντίον της.

Τέλος, ο Σκάρι πήρε το δεύτερο σετ πόντο για να οδηγήσει τον αγώνα με σκορ 6-4. Η νίκη της Scary στο εναρκτήριο σετ έληξε επίσης τη σειρά των 22 σετ της Swiatek στο Roland Garros, από τη διοργάνωση του 2020 που κέρδισε.

Roland Garros: Η επιμονή της Μαρίας Σάκκαρη ξεπέρασε τον Iga Sweatk

Στο δεύτερο σετ, ο παγκόσμιος αριθμός 18 άνοιξε με ένα μπρέικ και άρχισε να εδραιώνει γρήγορα το προβάδισμά της.

Έτσι, μετά το δεύτερο παιχνίδι, με προβάδισμα 0-2, ο Swiatek πήρε ιατρικό χρόνο για να αντιμετωπίσει τον πόνο στο δεξί μηρό. Όταν ο αγώνας ξανάρχισε, ο Scary δεν ήταν χαμένος και είχε λίγες πιθανότητες για διπλό σπάσιμο στο πέμπτο ίνινγκ.

READ  Ελλάδα - Η ελληνική αστυνομία διαλύει το μνημόσυνο της εξέγερσης του 1973

Αν και η Swiatek δεν δέχτηκε το σερβίς της μετά από αυτό, δεν μπορούσε να κάνει μεγάλη ζημιά με το σερβίς του Scary και ο τελευταίος τελείωσε το ματς στο match point στο 10ο παιχνίδι του δεύτερου σετ.

Ο Scary σημείωσε το 83% των πόντων στο πρώτο σερβίς του έναντι του 70% του Sweetick. Είχε 26 νίκες έναντι 17 για τη Swiatek και τέλος, 24 μη αναγκαστικά φάουλ έναντι 25 για τη Swiatek. Στον ημιτελικό, η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Μπάρμπορα Κριζικόβα.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία του Roland Garros στην εποχή του Open Championship που οι τέσσερις ημιτελικοί είναι πρωτάρηδες. Αυτή η νίκη βραβεύει επίσης το Sakkari ως τον νέο κορυφαίο σπόρο στο λαχείο, καθώς και τον πιθανό και σοβαρό επιλαχόντα για τη βασίλισσα του Roland Garros 2020, Iga Swiatek.