00:00 – Τελικοί WTA – Η Karolina Pliskova νικά την Barbora Krezhikova και εξακολουθεί να ελπίζει να προκριθεί

Η Karolina Pliskova (WTA 4), χάρη στη νίκη της σε τρία σετ επί της Barbora Krejsikova (WTA 3) σε μια τσεχική ξιφασκία, μπορεί ακόμα να προκριθεί στα τέσσερα τελευταία των τελικών WTA.Την Κυριακή στη Γκουανταλαχάρα του Μεξικού, η Κριεγκσίκοβα πέταξε κυριολεκτικά πάνω από το πρώτο σετ, σημειώνοντας 6-0 μετά από 27 λεπτά. Η Πλσίκοβα, που κέρδισε τα δύο πρώτα ματς μεταξύ των παικτών, έστειλε τον αγώνα στο τρίτο σετ, αντιστρέφοντας την κατεύθυνση (6-4). Μετά από 2:06 αγώνα και ένα τελευταίο σετ έντασης, η Krejsikova εγκατέλειψε την τελευταία της αναμέτρηση, χάνοντας τελικά με 0-6, 6-4, 6-4 σε αυτό το προτελευταίο σετ αγώνα για την Teotihuacan. Αυτή είναι η τρίτη ήττα σε αριθμό αγώνων στους οποίους έχει αποκλειστεί η Κρέζικοβα, ενώ η Πλίσκοβα σημείωσε δύο νίκες για μία ήττα. Η μοίρα της Πλίσκοβα εξαρτάται πλέον από την έκβαση του επερχόμενου αγώνα μεταξύ της Εσθονίας Anett Kontaveit (WTA-8), που έχει ήδη προκριθεί, και της Ισπανίδας Garbine Muguruza (WTA-5). Αν κερδίσει ο Kontaveit, η Pliskova θα προκριθεί. Σε αντίθετη περίπτωση, ο Μουγκουρούζα θα συνοδεύσει τον Κονταβέιτ στην τελευταία αρένα. Από την πλευρά της, η Krejcikova δεν έχει φύγει ακόμη από το Μεξικό και είναι αυτή που εξακολουθεί να εργάζεται στο τραπέζι του διπλού. Τρίτη στον κόσμο στη μεγάλη και μπήκε μαζί με τη συμπατριώτισσά της Κατερίνα Σινιάκοβα, κέρδισε εύκολα την Ελίζ Μέρτενς και την Ταϊβανέζα Χσιέ το βράδυ του Σαββάτου. Στον όμιλο Chichen Itza, η Ισπανίδα Paula Padusa (WTA 10) έχει ήδη προκριθεί και η Πολωνή Iga Swiatek (WTA 9) αποκλείστηκε πριν από τον τρίτο γύρο. Το δεύτερο χαρτί θα παίξει η Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη (WTA 6) και η Λευκορωσίδα Arina Sabalenka (WTA 2), που θα αντιμετωπίσουν τους δύο. (Βέλγιο)

READ  Κάτι νέο στον κόσμο των "Γάλλων επιτιθέμενων" με τη συμμαχία SDTS και SECAERO: οι γραμμές άμυνας

© 2021 Belga. Όλα τα πνευματικά δικαιώματα και οι αντιπροσωπείες διατηρούνται. Όλες οι πληροφορίες σε αυτήν την ενότητα (υποβολές, εικόνες, λογότυπα) προστατεύονται από δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας που κατέχει η Belga. Κατά συνέπεια, καμία από αυτές τις πληροφορίες δεν μπορεί να αναπαραχθεί, τροποποιηθεί, αναδιανεμηθεί, μεταφραστεί, γίνει εμπορική εκμετάλλευση ή επαναχρησιμοποίηση με οποιονδήποτε τρόπο χωρίς την προηγούμενη γραπτή συγκατάθεση της Belga.