01:34 – Προκριματικοί ηπειρωτικών ηπειρωτικών χωρών Vilamoura – οι Wans Van Leer 17 και William de Smet 27 δεν έλαβαν τα Ολυμπιακά τους εισιτήρια

Ο Wannes Van Laer κατέλαβε τη 17η θέση στην τελική κατάταξη κατηγορίας λέιζερ για τα ευρωπαϊκά προκριματικά ιστιοπλοΐας το Σάββατο στη Vilamoura της Πορτογαλίας Ο William D. Smet τερμάτισε 27ος. Οι εκπρόσωποί μας δεν μπόρεσαν να κανονίσουν ένα από τα δύο εισιτήρια για τους αγώνες. Πήγαν στον Ισπανικό Joel Rodriguez Perez 9 (137 πόντοι) και στον Ολλανδικό Doku Boss 11 (143).Την τελευταία ημέρα, ο πολίτης των Βρυξελλών, που παρακολούθησε τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Λονδίνο (34ος) και το Ρίο (17ος), κατέλαβε την 10η και την 33η θέση αντίστοιχα στο regattas. Τελείωσε τον διαγωνισμό με 168 πόντους. Ο William D. Smet, ολοκλήρωσε την εκδήλωση στις 24 και 10. Οι τελικοί του πόντοι ήταν 210. Το Σάββατο, η Emma Plasschaert τερμάτισε δεύτερη και 12η στους δύο τελευταίους αγώνες του ακτινικού λέιζερ. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2018, που προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αυξήθηκε από την όγδοη έως την έκτη στον τελικό. Η Anne Marie Rendôme του Dane αιωρείται πάνω από τον ανταγωνισμό. Κέρδισε 6 από τα έντεκα regattas στα οποία συμμετείχε και απείχε από τη συμμετοχή στο τελευταίο. Η Σουηδία Josephine Olson τερμάτισε δεύτερη, μπροστά από τον Manami Doi της Ιαπωνίας. Η Ελληνική Βασιλία Καρατσάλιο κατέλαβε την τέταρτη θέση και η Φινλανδική Τούλα Τινάνεν στην 5η θέση. Η Eline Verstraelen, που ολοκλήρωσε τον διαγωνισμό στο Silver Fleet, πήρε την τελευταία 50η θέση. Το Βέλγιο προκρίθηκε με δύο σκάφη για συμμετοχή στο Ολυμπιακό ρεγκάτα. Παράλληλα με την Emma Plasschaert (Laser Radial), ο Anouk Geurts / Isaura Maenhaut κέρδισε το δικαίωμά τους να αγωνιστούν στο 49erFX (Single Shovel) στο προκριματικό τουρνουά στο Lanzarote, Canary Islands, τον περασμένο μήνα. (Μπέλγκα)