ATP – Μαδρίτη 2022 – Ζωντανή μετάδοση – Αποτελέσματα – Τσιτσιπάς στα τελευταία τέσσερα – Αθλητικές πληροφορίες – Πατινάζ

Τένις – ATP Μαδρίτης

η πληροφορία

Ιστορία Τουρνουά 20η Έκδοση (2002-08 στο εσωτερικό ατσάλι, 2009-19 και 2021-22 στο χώμα)

Τελικός Μονών Κυριακή 8 Μαΐου 18:30

Wild Cards (4) Jack Draper (Βρετανία), Carlos Gimeno Valero (Ισπανία), Andy Murray (Βρετανία), Lucas Boyle (Γαλλία)

Προστατευμένες ταξινομήσεις (2) Borna Couric (PR-27), Dominic Thiem (PR-6)

Οι προκριματικοί (7) θα κριθούν την Κυριακή 1 Μαΐου

Lucky Losers (1) TBD Κυριακή, 1 Μαΐου

Ο γηραιότερος παίκτης John Isner (37)

#NextGenATP (4) Carlos Alcaraz (18), Jack Draper (20), Yannick Sener (20), Carlos Gimeno Valero (20)

Τουρνουά με τους περισσότερους τίτλους – Ραφαέλ Ναδάλ (5)

Περισσότερες νίκες – Ραφαέλ Ναδάλ (54)

Νεότερος Πρωταθλητής – Ραφαέλ Ναδάλ, 19, 2005

Γηραιότερος Πρωταθλητής – Αντρέ Αγκάσι, 32, έτος 2002

Κορυφαίος Πρωταθλητής – 1η θέση σε 5 περιπτώσεις, πιο πρόσφατα ο Νόβακ Τζόκοβιτς το 2019

Πρωταθλητής στη χαμηλότερη κατάταξη – Νο 25 Ντέιβιντ Ναλμπαντιάν το 2007

ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

1 Νόβακ Τζόκοβιτς (SRB) 5-3 (Τελικός Βελιγραδίου) 28-8 (2011, 2016, τίτλοι 2019)

2 Alexander Zverev (Γερμανία) 17-7 (Τελικός Μονπελιέ) 15-2 (2018, 2021 τίτλοι)

3 Ραφαέλ Ναδάλ (Ισπανία) 20-1 (3 τίτλοι) 54-13 (2005, 2010, 2013-14, τίτλοι 2017)

4 Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) 24-8 (Τίτλος Μόντε Κάρλο) 5-3 (Τελικός 2019)

5 Κάσπερ Ραντ (Βόρεια Νορβηγία) 17-7 (Τίτλος Μπουένος Άιρες) 4-1 (2021 SF)

6 Andrey Rublev 23-5 (3 τίτλοι) 1-1 (2021 3R)

7 Carlos Alcaraz (Ισπανία) 23-3 (3 τίτλοι) 1-1 (2021 2R)

8 Felix Auger-Alessem (Καναδάς) 19-10 (τίτλος Ρότερνταμ) 1-2 (2019 2R)

9- Cameron Norrie (GB) 17-10 (τίτλος Delray Beach) 0-0 (πρώτη εμφάνιση)

10 Jannik Sinner (ITA) 19-4 (4 QFs) 1-1 (2021 2R)

11 Taylor Fritz (ΗΠΑ) 20-7 (Τίτλος Indian Wells) 1-2 (2019 2R)

12 Hubert Hurkacz (POL) 17-7 (Ντουμπάι, Miami SFs) 2-2 (2019 3R)

13 Ντιέγκο Σβάρτζμαν (Αργεντινή) 19-9 (Μπουένος Άιρες, Τελικός Ρίο) 4-4 (2018 3R)

14 Ντένις Σαποβάλοφ (Καναδάς) 12-7 (Ντουμπάι SF) 5-3 (2018 SF)

15 Riley Opelka (ΗΠΑ) 17-7 (Τίτλοι Ντάλας, Χιούστον) 1-2 (2019 2R)

16 Πάμπλο Καρένο Μπούστα (Ισπανία) 15-8 (Τελικός Βαρκελώνης) 1-6 (2016 2R)

Το πρόγραμμα των αγώνων εδώ

Ακολουθήστε ζωντανά εδώ

Τα πλήρη αποτελέσματα εδώ

Ενημερωμένο πρόγραμμα εδώ

Κυριακή 1 Μαΐου

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Benoit Paire που νίκησε τον Federico Coria σε τρία σετ και εξασφάλισε μια θέση στο τελικό τραπέζι, σε αντίθεση με τον Ugo Humbert που ηττήθηκε από τον Soonwoo Kwon, ο οποίος έγινε pet-pecker στο Habs.

Μόλις τρία ματς στην κύρια ισοπαλία με τον Τζακ Ντρέιπερ να κάνει έναν απογοητευτικό Λορέντζο Σονέγκο. Ο Daniel Evans αποκλείει τον Federico Delbonis και ο John Isner κυριαρχεί στον Filip Krajinovic.

READ  Πώς θα παρακολουθήσω τη συνάντηση της Τρίτης; -

Δευτέρα 2 Μαΐου

Ο πολλά υποσχόμενος Jank Sinner έφτασε κοντά στην έξοδο στον πρώτο του αγώνα. Κόντρα στον Tommy Paul (ΗΠΑ), ο Ιταλός έσωσε τρία match points στο δεύτερο σετ πριν κερδίσει 6/7 7/6 6/3.

Ο Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα, με νέα κατάσταση να αντιμετωπίσει, εκτός Λόιντ Χάρις (AFS) 7/5 6/3. Ο Alex de Minor, κάπως άνετος στη λάσπη, κατεβάζει τον Pedro Martinez (Ισπανία) 7/6 1/6 6/3.

Το πρώτο ματς είναι πολύ εύκολο για τον Gil Monfils, επέστρεψε στο ρινγκ που κυριαρχεί στον Carlos Gimeno Valero (Ισπανία / Παγκόσμιο Κύπελλο) 6/3 6/0. Αναφερόμαστε στη νίκη του Nikoloz Basilashvili (Gio) επί του Fabio Fognini (Ιταλία) 7/5 6/4.

Η σημερινή συνέχεια είναι ένας αγώνας «παλιών δόξες» ανάμεσα στον Άντι Μάρεϊ και τον Ντόμινικ Τιμ, μια συνάντηση στην οποία κυριαρχεί ο Βρετανός 6/3 6/4.

Ο Μπενουά Μπάερ, ο οποίος ένιωσε χαρούμενος και ενισχυμένος μετά την επιτυχία του στις κατατακτήριες, αντιμετώπισε τον Ντιέγκο Σβάρτζμαν. Ο πιο συμπαγής Αργεντινός λογικά κερδίζει 6/2 6/7 6/1. Υποχωρώντας πέρα ​​από την 150η θέση στον κόσμο, ο Lucas Boye βρίσκει ένα χαμόγελο ελέγχοντας την Karen Khachanov 6/3 6/4.

Τρίτη 3 Μαΐου

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ, φαβορί αυτής της αναμέτρησης, τελικά βγήκε με μικρή διαφορά απέναντι στον Αυστραλό καλεσμένο Τζακ Ντρέιπερ (ATP 121): 2/6 6/4 7/5. Ο Ρώσος προκρίνεται στους 1/8 τελικούς.

Ο Hubert Hurkacz και ο Marin Cilic, μαζί τους, εντάχθηκαν στο 1/16 αφού κέρδισαν τους Hugo Delen και Albert Ramos-Vinolas σε τρία σετ.

Περιμέναμε με ανυπομονησία το ματς του Novak Djokovic, ο οποίος δεν ήταν ακόμα στα καλύτερά του και ο Gael Monfils ήλπιζε, χωρίς να το πιστεύει πραγματικά, να κάνει τελικά λουκέτο, αλλά το σενάριο παρέμεινε το ίδιο.

Ο Νο. 1 του κόσμου βρήκε για άλλη μια φορά όλες τις απαντήσεις στο ματς του αντιπάλου του πριν κερδίσει στα σετ 6/3 και 6/2 και προηγηθεί με 18/0 στους κόντρες αγώνες του.

Υπογραμμίζουμε επίσης την εντυπωσιακή επιτυχία του Andy Murray σε τρεις γύρους απέναντι στον Denis Shapovalov και τη νίκη του Alcaraz επί του Basilashvili.

Τετάρτη 4 Μαΐου

Η μέρα ξεκινά με μια ωραία έκπληξη νικώντας τον Casper Rudd σε τρία σετ. Ο Νορβηγός, με αυτοπεποίθηση για τρία τουρνουά, έχασε με 7/6, 2/6, 6/4 από τον Σέρβο προκριματικό Ντούσαν Λάγιοβιτς.

Μετά την ήττα του στον πρώτο γύρο στο Μόναχο, ο Alexander Zverev αγωνίζεται εναντίον του Marin Cilic, του ίδιου πελάτη, 6/4 4/6 6/4. Ακόμη και ο αγώνας εκκρεμεί μεταξύ του Daniel Evans που κέρδισε τον Specialist Roberto Bautista Agut 6/3, 5/7 7/6.

READ  1. FC Köln: Limnios: «Νίκη εναντίον της Μπάγερν; Οτιδήποτε είναι δυνατό στο ποδόσφαιρο! "

Τρεις συμμετοχές θα απαιτηθούν επίσης για τον Κάμερον Νόρρι εναντίον του Τζον Ίσνερ. Ο Ράφαελ Ναδάλ, που περίμενε την επιστροφή του, είχε νικήσει με 6/1 και 7/6 τον Μιόμιρ Κεκμάνοβιτς στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ο David Goffin, ο οποίος έχει επωφεληθεί από τη θετική εικόνα μέχρι στιγμής, απορρίπτει εύκολα τη μπουτίκ του γείτονά του Van de Zandschulp. Το βράδυ ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε λογικά δύο σετ κόντρα στον Λούκας Πουιγ.

Ο Felix Auger-Aliassime τιμωρεί τον Christian Garin 6/3 6/0, ο Yannick Sener, σε πολύ καλή μέρα, κάνει το ίδιο απέναντι στον Alex de Minaur 6/4 6/1. Μεγάλος αγώνας μεταξύ Hubert Hurkacz και Alejandro Davidovich Fokina, 6/4 4/6 7/6.

Εκπληκτικό αποτέλεσμα με τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ που προκάλεσε ξερή ήττα 6/0 και 6/3 στον Ντιέγκο Σβάρτζμαν και κατάφερε να τελειώσει το ματς από τον Λορέντζο Μουσέτι απέναντι στον απογοητευτικό Σεμπάστιαν Κόρντα.

1/8 τελικοί

Νόβακ Τζόκοβιτς (SER) εναντίον Andy Murray (Μεγάλη Βρετανία): WO

Ανακοινώνοντας την ασθένειά του λίγο πριν τον αγώνα, ο Βρετανός άφησε ένα κουνέλι στο Νο. 1 του κόσμου το οποίο με χαρά βρήκε στο γήπεδο.

Hubert Hurkacz (Πολωνία) vs Ντούσαν Λάγιοβιτς (SER): 7/5 6/3

Ο μεγάλος πόλος, που στη Μαδρίτη βρίσκει καλές συνθήκες για το ματς του, διώχνει εύκολα τον αντίπαλό του, που αποκλείστηκε από τα πλέι οφ.

Ραφαέλ Ναδάλ (Ισπανία) v David Goffin (Βέλγιο): 6/3 5/7 7/6

Η Μαγιόρκαν θα μπορούσε να είχε τελειώσει εύκολα αυτό το ματς, αλλά ο αντίπαλός του ξύπνησε σώζοντας δύο πόντους αγώνα στο 5-3 εναντίον του στο δεύτερο σετ. Από τότε, η συνάντηση έχει ισορροπήσει με τον όλο και πιο περιπετειώδη Γκοφίν.

Απέναντι από τον Ναδάλ στερείται κανονικότητας, κάτι που είναι απολύτως λογικό δεδομένης της έλλειψης ανταγωνισμού του και τελικά χάνει το δεύτερο σετ. Στη συνέχεια, είναι απαραίτητο να περιμένουμε το τέλος του τρίτου γύρου για να δούμε τον Goffin να δίνει στον εαυτό του δύο πόντους αγώνα με τη σειρά του.

Ο Ισπανός τα πάει καλά και οι δύο άνδρες φεύγουν σε περίπτωση που σπάσουν μια μη αεριζόμενη ισοπαλία καθώς ο ένας και ο άλλος έχουν ακόμα αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν. Χτύπησε ένα χαμένο φορ του Ντέιβιντ Γκόφιν και στη συνέχεια έδωσε στον Ναδάλ τη νίκη με 11 πόντους έναντι 9.

Cameron Norrie (Μεγάλη Βρετανία) vs. Κάρλος Αλκαράζ (Ισπανία) : 4/6 7/6 3/6

READ  Ο Τυνησιακός Walid Boudiaf σπάζει το παγκόσμιο ρεκόρ στο παιχνίδι του αθλητισμού κατά tn

Το Miracle δεν τα πήγε καλά σε αυτό το ματς. Απέναντι σε έναν αριστερόχειρα αντίπαλο, το παιχνίδι δεν ήταν ποτέ εύκολο, ο Αλκαράζ εναλλάσσονταν μεταξύ πολύ καλών, καλών αλλά και μέτριων πριν τελειώσει με διπλό σφάλμα του αντιπάλου του.

Andrey Rublev (Ρωσία) εναντίον Ντάνιελ Έβανς (Βρετανία): 7/6 7/5

Άλλο ένα καλό παιχνίδι για τον Ρώσο που θα μπορούσε να είχε σφραγίσει πιο εύκολα. Μερικές φορές όμως βιαστικά, επέτρεπε στον αντίπαλό του να τον πιστέψει μέχρι τέλους.

Grigor Dimitrov (BUL) vs. Στέφανος Τσιτσιπάς (GRE) : 3/6 4/6

Όμορφη και πειστική νίκη για τον Έλληνα, που νίκησε γρήγορα τον αντίπαλό του.

Felix Auger-Aliassime (Καναδάς) Κόντρα Γιάννικ Σίνερ (ΙΤΑ): 6/1 6/2

Μονόπλευρο ματς για τον Καναδό που έπνιξε εντελώς τον νεαρό Ιταλό, μακριά από το επίπεδο που έδειχνε την προηγούμενη μέρα.

Lorenzo Mossetti (ITA) vs. Alexander Zverev (Γερμανία) : 3/6 0/1

Το ματς που δεν θα ολοκληρωθεί και η εύκολη νίκη του Ολυμπιονίκη που φτάνει στο 1/4 με μεγάλη σωματική φρεσκάδα.

1/4 τελικοί

νοβακ τζοκοβιτς Κόντρα στον Hubert Hurkacz: 6/3 6/4

Το Ρολάν Γκαρός πλησιάζει και σαν τυχαία ο επικεφαλής του παγκόσμιου τένις παίρνει δυναμική όσο περνούν οι μέρες. Με νέα αυτοπεποίθηση, χωρίς κανέναν εξαναγκασμό, ξεφορτώθηκε τον πολωνικό γίγαντα σε δύο γκρουπ.

Ραφαέλ Ναδάλ vs. Κάρλος Αλκαράζ: 2/6 6/1 3/6

Φανταστείτε έναν 19χρονο, στο κέντρο της Μαδρίτης, να παίζει με το θρυλικό του είδωλο Ραφαέλ Ναδάλ! Πολλοί θα μπορούσαν να είχαν καταρρεύσει υπό την πίεση της διοργάνωσης αλλά όχι ο Κάρλος Αλκαράζ.

Ψυχρόαιμος και πολεμιστής, κυριάρχησε στο King Majorquin, παρά το γεγονός ότι η δεύτερη ομάδα έχασε άσχημα μετά από πτώση, φόβος τραυματισμού και ανησυχία στο κοινό.

Αλλά από την αρχή του τρίτου γύρου, θα παραμορφώσει τον “παλιό” νεαρό με ένα διάλειμμα εισόδου και χωρίς άλλα δώρα πριν κλείσει τη συμφωνία σε ένα πνευματώδες match point.

Με κρυφή χαρά, το θαύμα εκπληρώνει ένα από τα όνειρά του πριν αντιμετωπίσει αύριο ένα άλλο τέρας που ονομάζεται Novak Djokovic.

Αντρέι Ρούμπλεφ vs. Στέφανος Τσιτσιπάς : 3/6 6/2 4/6

Άλλη μια μεγάλη νίκη για τον Έλληνα που μένει πάντα ικανοποιημένος στο χώμα. Σίγουρα τον προκαλεί ένας εξαιρετικός Ρούμπλεφ, ο οποίος θα είναι πιο ήρεμος και κυρίως πιο τακτικός από τον αντίπαλό του στις κρίσιμες στιγμές, ειδικά στα δύο τελευταία ματς του αγώνα.