Roland-Garros: Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Zverev σε 5 σετ και προσφέρει έναν πρώτο μεγάλο τελικό

Ο Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς, β. 5 του κόσμου, προκρίθηκε για τον πρώτο του τελικό Grand Slam στο Roland Garros, νικώντας τον Γερμανό Alexander Zverev (6ο) σε πέντε σετ 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6- 3 συν στα τρία και μισή ώρα την Παρασκευή.

Στον τελικό, ο Τσιτσιπάς θα αμφισβητήσει τον Ραφαέλ Ναντάλ, 13 φορές στέφθηκε στο παρισινό έδαφος, ή τον Νο.1 Νοβάκ Τζόκοβιτς, που αντιτάχθηκε στον δεύτερο ημιτελικό. Στα 22, έγινε ο πρώτος Έλληνας παίκτης που προσκλήθηκε στον μεγάλο τελικό, ο νεότερος που το έκανε από τον Andy Murray το 2010.

Μέχρι τότε, ο Τσιτσιπάς είχε χάσει τα τρία πρώτα ημιτελικά του Grand Slam (Australian Open 2019 και 2021, Roland-Garros 2020).

«Θυμήθηκα από πού ήρθα και τις ρίζες μου, το όνειρό μου ήταν να παίξω εδώ, σε αυτά τα υπέροχα χωράφια», εμπιστεύεται με δάκρυα στα μάτια του.

«Ήταν πολύ δύσκολο, πολύ συναρπαστικό. Έχω περάσει πολλά σκαμπανεβάσματα, είναι η πιο σημαντική νίκη της καριέρας μου μέχρι στιγμής», πρόσθεσε.

Ερχόμενος στον τελικό, ο Τσιτσιπάς, ο παίκτης που έχει κερδίσει τα περισσότερα παιχνίδια (39) από την αρχή της σεζόν, αυτός που έχει επίσης κερδίσει τα περισσότερα στο πηλό το 2021 (22), είναι επιτέλους εκεί που είμαστε.

Κατά τη διάρκεια της περιοδείας ώχρας, ο Έλληνας προσέφερε το πρώτο του Masters 1000 στα μέσα Απριλίου στο Μόντε Κάρλο και επίσης πλησίασε να νικήσει τον Ραφαέλ Ναντάλ στη Βαρκελώνη και τον Νόβακ Τζόκοβιτς στη Ρώμη.

Την Παρασκευή στο κεντρικό γήπεδο, ο Τσιτσιπάς έκανε δύο σετ στο μηδέν σχετικά ομαλά, σε λιγότερο από 1 ώρα και 20 λεπτά, προσφέροντας μια επίδειξη πηλό γήπεδο τένις, τόσο επιθετικό όσο και εφαρμοσμένο, και με άψογη κάλυψη στο έδαφος.

READ  Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών στο Amazon: τα τρία γεγονότα που πρέπει να θυμάστε από την πρώτη εικόνα της σειράς

– “πολύ αγχωτικό” –

Ο Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς (1) υποδέχεται τον αντίπαλό του, τον Γερμανό Αλέξανδρο Ζβέρεβα, μετά τη νίκη του στον ημιτελικό του Ρολάντ-Γκάρο στις 11 Ιουνίου 2021 (AFP – Άννα-Κριστίν ΠΟΥΖΟΥΛΑΤ)

Αλλά τότε το παιχνίδι πήρε μια διαφορετική στροφή.

Ήδη στο δεύτερο σετ, ο Zverev είχε τρέξει σύντομα 3 παιχνίδια με 0 πριν ο Έλληνας επέστρεψε με ένα χτύπημα, αλυσοδεμένος 6 παιχνίδια στη σειρά για να κερδίσει τελικά τον γύρο 6-3.

Αλλά στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο, ο υψηλός Γερμανός (1,98 μ.) Κέρδισε ξεκάθαρα δυναμική στο σερβίς, όσον αφορά την επιτυχία πίσω από τη δεύτερη μπάλα του, και περιορισμένα λάθη, όταν ο Τσιτσιπάς έγινε λιγότερο γροθιά και λιγότερο έντονος. .

Τόσο πολύ που ο Έλληνας δεν είχε καθόλου ευκαιρίες σε αυτά τα δύο σετ (μόνο ένα σημείο διάλειμμα) και ότι μετά από μόλις τρεις ώρες παιχνιδιού, ο Zverev ισοφάρισε με δύο ξενώνες παντού.

Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε αμέσως με την πλάτη του στον τοίχο στο καθοριστικό σετ, οδηγώντας 0-40 στην υπηρεσία εισόδου. Στη συνέχεια σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους για να βγει από το χτύπημα, και αυτός ήταν που άρπαξε τον αντίπαλό του πρόσωπο με πρόσωπο λίγα παιχνίδια αργότερα για να οδηγήσει 3-1.

«Ήταν πολύ αγχωτικό, τόσο έντονο. Αυτό το πρώτο παιχνίδι ήταν το πιο σημαντικό παιχνίδι του πέμπτου σετ, επέστρεψα, έμεινα ζωντανός με την υποστήριξη του πλήθους, ένιωσα ότι υπήρχε ακόμα ελπίδα, ότι υπήρχε ακόμα κάτι να γίνει. κάνε “, είπε.

Εάν ο Zverev, στο σερβίς του, κατάφερε αρχικά να αποκρούσει – με brio – τέσσερις πόντους από τον πρώτο αγώνα, ο Έλληνας τελείωσε στο επόμενο παιχνίδι, με την πρώτη ευκαιρία, σε άσο.

READ  Πώς να φροντίσετε το Devil's Ivy, ένα φυτό εσωτερικού χώρου με ρίζες στον κάτω κόσμο