Roland Garros 2021 – Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο αφού νίκησε τον Jeremy Chardy (7-6, 6-3, 6-1)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έπαιζε όπως ο Ντομίνικ Τάιμ, ούτε έπαιξαν μαραθώνιοι δρομείς όπως ο Αλέξανδρος Ζβέρεφ. Ο Έλληνας επικύρωσε εύκολα το εισιτήριό του στον δεύτερο γύρο μετά την επιτυχία του σε τρία σετ εναντίον του Τζέρεμι Τσάρντι (7-6, 6-3, 6-1), το απόγευμα της Κυριακής, στο Court Philippe Chatrier. Αυτός ο αγώνας του πρώτου γύρου θεωρήθηκε ισοπαλία και διαπραγματεύτηκε τέλεια από τον Αθηναίο παίκτη που ανέβασε το επίπεδό του καθώς ο αγώνας προχώρησε. Σε αντίθεση με την είσοδό του στον αγώνα στην έκδοση 2020, όπου έπρεπε να ανακάμψει από ένα δίχρονο χάντικαπ εναντίον του Jaume Munnar στο Lenglin.

Στον επόμενο γύρο, θα αντιμετωπίσει τον νικητή της μονομαχίας Sebastian Korda, παρατσούκλι στην Πάρμα το περασμένο Σαββατοκύριακο, και τον Pedro Martinez, έναν από τους ανερχόμενους Ισπανούς αυτή τη στιγμή. Θα ήταν σίγουρα ένα διαφορετικό είδος παιχνιδιού ανεξάρτητα από τον αντίπαλο. Στο πρόσωπο του Τσάρντι, ενός μεγάλου υπηρέτη με το πρώτο του μεγάλο χτύπημα, διάβασε το παιχνίδι τέλεια από τακτική άποψη. Την επόμενη Τετάρτη, θα πρέπει να αγωνιστούμε σε περισσότερα ράλι.

Ρόλαντ Γκάρος

Ακόμα και ο Nadal και ο Tsitsipas δεν αντέδρασαν: Πώς ο Τζόκοβιτς σκότωσε φυσικά τον ανταγωνισμό

06/15/2021 στις 2:11 μ.μ.

Podcast: Συζητώντας τη Γη, Επεισόδιο 1

Ένα γκρουπ και μισό μελά και ο Τσιτσιπάς πέταξαν

Ο αγώνας ήταν κοντά σε ένα σετ και μισό μεταξύ Τσιτσιπά και Σάρντι. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε κυρίως κατά την πρώτη πράξη καθώς ο Chardy υπηρέτησε στο προβάδισμα και προκάλεσε πολλά προβλήματα στον Έλληνα ως αντάλλαγμα. Ο Belvézinois έσπασε γρήγορα στην πρώτη περίοδο στο 1-1, ο Belvézinois επέστρεψε σύντομα στη δράση, με 2-3, δημιουργώντας μια μικρή αμφιβολία στο μυαλό του νικητή του τίτλου Masters 1000 Monte-Carlo. Η διαμάχη συνεχίστηκε μέχρι τον αποφασιστικό αγώνα, ο οποίος έμοιαζε με την υπόλοιπη ομάδα. Ο Τσιτσιπάς βρήκε τελικά τη διείσδυση στην πανοπλία του εκτοξευτή πυραύλων Bearn, όχι χωρίς δυσκολία. Αφού έχασε ένα σετ 6-5, ο παίκτης της Ακαδημίας Μουράτογλου πήρε το σερβίς του Τσάρντι στο 6-6 και έκλεισε την υπόθεση.

READ  Ευρωλίγκα: Η Mirotic εξουδετερώνει το «φαινόμενο Hizonga» | Αθλητισμός

Επιβεβαιώθηκε η νίκη στο πρώτο σετ, στη συνέχεια ανέβηκε ο Τσιτσιπάς σε αυτή τη συνάντηση. Στη μέση του δεύτερου γκρουπ, έβαλε τα εργαλεία και πέρασε το δεύτερο, επιτρέποντάς του να βάλει τη δεύτερη ομάδα στις τσέπες. Η τελευταία πράξη ήταν μια επιθετική εκπομπή τένις και εμπνευσμένη από τους ημιτελικούς της έκδοσης 2020. Είναι σαφές ότι όλα τα φώτα είναι πράσινα, ειδικά αφού τα καλά νέα έχουν πέσει στο μισό του τραπεζιού. Για τον Τσιτσιπά, ήταν μια μέρα όπως κάθε άλλη στην αναζήτησή του για κορυφές: πολέμησε, ναι, αλλά βρήκε μια διέξοδο χωρίς πολλά βάσανα.

“Το να βλέπεις τη γαλλική εθνική ομάδα ένα χρόνο πριν τον τελικό του Roland είναι ένα πολύ καλό σημάδι”

06/15/2021 στις 2:10 μ.μ.

Μια ομάδα (ή δύο) αργά; Τζόκοβιτς, ούτε φοβισμένος!

06/14/2021 στις 2:06 μ.μ.