Sport Valais Express: Μπάσκετ: Η Cloé Marie συμμετέχει …

Δευτέρα 19 Ιουλίου

Μπάσκετ: Το Troistorrents καλωσορίζει έναν Ελβετό διεθνή παίκτη

Η Cloé Marie είναι εδώ σε ελβετικά χρώματα.

Το Troistorrents συνεχίζει να χτίζει την ομάδα του για την επόμενη σεζόν. Ο σχηματισμός της χορωδίας ανακοινώνει την άφιξη της Χλόης Μαρί, μετά από 2-3, 173 εκ. Η Chloe Marie έφτασε από το Helios Basketball όπου ανέβηκε στις τάξεις της ομάδας LNA όπου έκανε το ντεμπούτο της κατά τη διάρκεια της σεζόν 2017-2018.

Παρά τη νεαρή της ηλικία, ο 20χρονος παίκτης μπάσκετ έχει ήδη παίξει περισσότερους από 80 αγώνες με το LNA και συμμετείχε ενεργά στον τίτλο LNB που κέρδισε ο Helios αυτή τη σεζόν.

Κλήθηκε επίσης τακτικά για την ομάδα νέων καθώς και με την ανώτερη εθνική ομάδα το περασμένο φθινόπωρο. GC

Σκοποβολή: Οι κάτοικοι του Falaise λάμπουν στο σπίτι

Οι σκοπευτές του Valais ξεχωρίζουν κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού σκοποβολής υπαίθριων και μεγάλων αποστάσεων που διοργανώνει το Sedun Archers Club στον ιστότοπο Carolet του Aproz. Στα Ολυμπιακά γυρίσματα, κατατάχθηκαν πρώτη στην U11 με τον Thiago March. Ο Sohan LeBasle κυριαρχεί στο σύνθετο τόξο U15 και μιμείται την Elia Gullotta στο μακρύ τόξο U15.

Ο Romain Dorsaz είναι το πιο ακριβές M18 στο κυνήγι. Στα γυμνά τόξα, ο Νικόλας Ρουζ κέρδισε το M15. Ο Γιοχάνες Λαπαρέλι σημειώνει παρόμοιο σκορ μεταξύ +50.

Ο Maxine Bishonaz υπογράφει το διπλό την Κυριακή. Είναι πιο ακριβές κατά τη διάρκεια του Ολυμπιακού διαγωνισμού αψίδων καθώς και ανοιχτών αγώνων. Η Rachel Campana έχει αποδειχθεί ότι είναι η πιο ειδικευμένη στην κατηγορία κάτω των 21 ετών. Στην σύνθετη λήψη, ο Mathieu Pettibier κέρδισε την κατηγορία Under-18.

READ  Μπάσκετ: Ιστορική ήττα για τις Ηνωμένες Πολιτείες έναντι της Νιγηρίας

Motocross: Η Bender είναι δεύτερη γενικά

Χαμόγελο για τον Nicholas Bender, αριστερά.

Οι Valaisans συνεχίζουν να λάμπουν στο Ελβετικό Πρωτάθλημα MotoGP. Στο Chignolo Po στην Ιταλία, ο Nicholas Bender τερμάτισε τρίτος στο πρώτο ημίχρονο και τερμάτισε δεύτερος στο δεύτερο.

Στο μισό της σεζόν, ο Martignerain είναι ο δεύτερος στο Ελβετικό Πρωτάθλημα στην κατηγορία Swiss MX Open, το οποίο είναι το πιο δύσκολο.

Στην κατηγορία Junior 125, η Mattia de Issou de Cylon είχε το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν της τερματίζοντας 13η και 10η, ενώ ο Anthony Frank de Chuxe τερμάτισε 18ος και 13ος την ίδια σεζόν παρά το φυσικό πρόβλημα. GC

Πάλη: Τέσσερα μετάλλια για την Team Valais

Lionel Formaz, Dimitar Sandov, Matthias Martinetti και Esteban Chaner, μετάλλιοι Valais κατά τη διάρκεια του Societe Wrestling Champions
Ελληνορωμαϊκή, στέκεται με το κύπελλο στο τέλος του διαγωνισμού. Δρ

Το Σάββατο, οι παλαιστές Valais ταξίδεψαν στο Willisau, όπου πραγματοποιήθηκε ο Ελβετός Ελληνικός Δοκίμος (U17). Η ομάδα πάλης Valais με πέντε παλαιστές κέρδισε τέσσερα μετάλλια και ένα δίπλωμα. Στα 53 κιλά μικρότερα, ο Γιάν Τζούλιαν τερμάτισε στους πρόποδες του βάθρου στην τέταρτη θέση. Σε νεαρή ηλικία με βάρος 60 κιλών, ο Valesan έλαμψε με δύο μετάλλια. Ο Lionel Formaz κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό το εντυπωσιακό αποτέλεσμα μαρτυρεί τον πολύ καλό του διαγωνισμό. Ο Matthias Martinetti ήταν διακοσμημένος με χρυσό σε αυτήν την κατηγορία νικώντας τον Mark Kaufmann του Welisau, έναν από τους συμπαίκτες του στην εθνική ομάδα, στον τελικό.

Μεταξύ των ακτιβιστών, ο Ντιμίταρ Σάντοφ ανέβηκε στην πρώτη κατηγορία στο βάθρο με χρόνο 60 κιλών μετά τον έλεγχο όλων των αγώνων του. Τέλος, στα 70 κιλά, ο Esteban Tscharner τερμάτισε στη δεύτερη θέση πολύ καλά για την πρώτη του εμφάνιση στο εθνικό πρωτάθλημα σε αυτήν την κατηγορία. Γμ

READ  Το Basket Lands υποκλίνεται εναντίον του Sopron, ο οποίος τερμάτισε το γκρουπ της Ευρωλίγκας με καθαρό τρέξιμο

Τζούντο: Stephen Maiten V

Ο Stefan Maiten, μέλος της σχολής τζούντο του Collombey-Muraz, συμμετείχε στο European Cadet Cup (U-18) στο Βουκουρέστι. Στη δεύτερη εμφάνισή του σε έναν προκριματικό γύρο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, έδειξε όλες τις δυνατότητές του μόλις σε ηλικία 15 ετών τερματίζοντας πέμπτος στην κατηγορία κάτω των 55 κιλών που συγκέντρωσε 26 τζούντοκ.

Για να φτάσει στους ημιτελικούς, ο Stevan Maitin κέρδισε τρεις αγώνες, συμπεριλαμβανομένων δύο στο κλείδωμα στο χέρι και ένας με το μέγιστο πλεονέκτημα σε λιγότερο από είκοσι δευτερόλεπτα.

Στα τέσσερα τελευταία, απομακρύνθηκε από τον μελλοντικό νικητή. Ο Stevan Maitin επιστρέφει στο Valais με εγγύηση φωτεινών ημερών και, ποιος ξέρει, την παρουσία του στο επόμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Ρίγα τον Αύγουστο. GC

Μπάσκετ: Η Ελβετία και οι Βαλαϊνοί στη δεύτερη θέση

Η ελβετική ομάδα κάτω των 20 γυναικών, με τους παίκτες της Helios Virginie Bruches και Amelie de Briux, τερμάτισε δεύτερος στις ευρωπαϊκές προκλήσεις στην Αρμενία. Σε τέσσερις αγώνες, η εθνική ομάδα πέτυχε δύο επιτυχίες και έχασε αρκετές φορές στο τουρνουά που συγκέντρωσε την Ελλάδα, την Ουκρανία, την Αλβανία και την Αρμενία. GC

Κυριακή 18 Ιουλίου

Ποδηλασία: Ο Simone Belloud αφήνει το πουκάμισό του

Ο Simon Belloud απέτυχε να διατηρήσει την καλύτερη φανέλα αναρρίχησης μετά την Ιταλική Εβδομάδα Ποδηλασίας στη Σαρδηνία. Ο δρομέας του Chemin έπρεπε να το παραιτηθεί το Σάββατο κατά τη διάρκεια του τέταρτου σταδίου. Τερμάτισε τρίτος με 27 πόντους στην κατάταξη, το οποίο κέρδισε το Κολομβιανό Σαντιάγο Μπουτάγκο (35).

Ο Simon Pellaud κατατάσσεται 32ος από το πέμπτο και τελευταίο στάδιο, 21ος συνολικά στο 4’32 πίσω από τον Diego Ulisse. Θα επιστρέψει στην Κολομβία την Πέμπτη πριν επιστρέψει στην Ευρώπη για να αγωνιστεί σε πολλά κλασικά από τον Σεπτέμβριο. CS