The Red Devils: Το Βέλγιο είναι ντροπαλός από την Ελλάδα

Το Βέλγιο απέτυχε να κερδίσει μπροστά από την Ελλάδα (1-1) στον πρώτο προπαρασκευαστικό αγώνα του για το Euro 2020, το βράδυ της Πέμπτης στο King Baudouin Stadium. Ο Thorgan Hazard σημείωσε το γκολ των Red Devils, ο οποίος, τραχύς και σχεδόν επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε ένα σημείο διακοπής μετά την ώρα.

Οι Έλληνες κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά παιχνιδιού του Ολλανδού John Vant Schep, ο οποίος δεν θα παίξει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Από το τρίτο λεπτό, ο Giorgos Masuras εκμεταλλεύτηκε ένα επικίνδυνο πέρασμα από τον Toby Alderweireld για να φτάσει στο γκολ. Ο Simon Mignolet υπέγραψε στη θέση του Thibaut Courtois, καλή στάση (τρίτη). Οι Έλληνες κληρονόμησαν μια σαφή δεύτερη ευκαιρία, όταν ο Μασούρας ενήργησε ως υπεράσπιση του διοικητή του Τάσου Πακασίτας, ο οποίος δεν ανησυχούσε τον Μινγκόλετ (X). Συχνά διαθέσιμος στους συμπαίκτες του, ο Jeremy Duques ξεκίνησε την πρώτη βελγική προοπτική του παιχνιδιού, βρίσκοντας τον Dennis Bright σε κατακόρυφη λειτουργία. Ο Romelu Lukaku εκμεταλλεύτηκε την τέλεια θέση του παίκτη της Λέστερ, του οποίου η ανάκαμψη απορρίφθηκε λαμπρά από τον Odyssias Vlacodemos (14ος).

Μετά από μια διστακτική έναρξη του αγώνα στην αμυντική πλευρά, το Βέλγιο έκανε την επιθετική τους ικανότητα να μιλήσει από μόνη της. Ο Thorgan Hazard πιάνει μια μπάλα στον κεντρικό κύκλο πριν ρίξει τον εαυτό του προς τα εμπρός. Μετά από έναν όμορφο διπλό αγώνα, όπως ήταν αυτονόητο με τον Yannick Carrasco, ο μέσος του Ντόρτμουντ δεν άφησε καμία ευκαιρία στον Έλληνα τερματοφύλακα να ανακάμψει από το κοντινό (1-0, 20). Ο Thorgan Hazard, ο συγγραφέας της πρώτης επιτυχημένης πράξης, θα μπορούσε να διπλασιάσει το χάσμα, αλλά η ανάκαμψή του από την προσέγγιση, σε ένα σταυρό στο μακρινό post από το Doku μετά τη δράση του Thomas Meunier, έπληξε το εξωτερικό της ελληνικής θέσης (35). Με τους Michy Batshuayi και Dries Mertens μαζί με τους Lukaku και Dooku μετά το διάλειμμα, το Βέλγιο συνέχισε να παίζει στο τελευταίο τέταρτο της ώρας, χωρίς να πάρει την πυρίτιδα να μιλήσει. Ακόμα και οι Έλληνες ήταν αυτοί που βρήκαν την πρώτη προφανή ευκαιρία. Βρίσκοντας το Massuras στα βάθη, ο Mignolet ανάγκασε μια νέα παράσταση (61η θέση). Και για να επιβεβαιώσει την αμυντική του απροθυμία στην αρχή του αγώνα, παραδέχτηκε το Βέλγιο από ένα στάδιο διακοπής. Με ένα ελεύθερο λάκτισμα, ο Παπαδόπουλος χτύπησε τη σέντρα με κεφαλιά και ο Τζαβίλας εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ για να σκοράρει (1-1, 66). Παρά την είσοδο των Nasser El-Shazly, Leandro Trossard και Youri Tillmans, ο βελγικός αγώνας δεν είχε επιθετικό σύνδεσμο μετά το ελληνικό γκολ. Το μόνο γεγονός του αγώνα στα τελευταία λεπτά ήταν η άνοδος του Matz Sells στον αγώνα Mignolet. Ο τερματοφύλακας του Στρασβούργου έκανε το ντεμπούτο του με την εθνική ομάδα. Αυτή η ανάρτηση, η οποία έρχεται μόλις τρεις ημέρες μετά την έναρξη των προετοιμασιών για τους Devils, αποτελεί απόδειξη ότι η ομάδα του Roberto Martinez πρέπει ακόμη να τελειοποιήσει πολλές λεπτομέρειες πριν από τις 12 Ιουνίου. Και την Κυριακή, η εθνική ομάδα θα παίξει το δεύτερο προκαταρκτικό της αγώνα με την Κροατία, ακόμα στις Βρυξέλλες (8:45 μ.μ.). Ο Martinez πρέπει να δώσει χρόνο παιχνιδιού, μεταξύ άλλων, στους Eden Hazard, Thomas Vermaelen και Jan Vertonghen, οι οποίοι απουσιάζουν την Πέμπτη. Το Euro 2020, που αναβλήθηκε για ένα έτος λόγω της πανδημίας του κορανοϊού και διεκδικείται σε 11 ευρωπαϊκές πόλεις, θα ξεκινήσει στις 11 Ιουνίου στη Ρώμη. Την επόμενη μέρα, οι δαίμονες θα ξεκινήσουν το ταξίδι τους με μονομαχία εναντίον της Ρωσίας στην Αγία Πετρούπολη. Θα ακολουθήσει τους αγώνες της Δανίας στην Κοπεγχάγη (17/6) και ενάντια στη Φινλανδία ξανά στην Αγία Πετρούπολη (21/6).

READ  Η Ισπανία αντιμετωπίζει την Ελλάδα και την Αυστραλία στο ομαδικό στάδιο του ATP Cup

ζήσε τη ζωή

Ο ενενήνταος: το πρώτο “καπέλο” του Matz Sells, το οποίο ανέβηκε στη θέση του Mignolet.

85η θέση: Οι κόκκινοι διάβολοι δεν έδειξαν πολλά από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου στην επιθετική πλευρά. Αμυντικά, η βελγική ομάδα θα πρέπει επίσης να κάνει κάποιες προσαρμογές.

81η θέση: Ο Άλντερφελντ δίνει τη θέση του στην Tielemans. Ο παίκτης της Λέστερ θα πρέπει να φέρει τη δημιουργικότητα που έλειπε στο κέντρο.

75η: Σφάλματα συσσωρεύονται στο τέλος του αγώνα. Δεν βλέπουμε πώς μπορεί να επωφεληθεί το Βέλγιο από το να σκοράρει.

73: Ο Trussard αντικαθιστά την Carrasco. Ο Thorgan Hazard δίνει τη θέση του στη Shazly.

66 AH: Στόχος της Ελλάδας! Μετά από μια φάση παύσης, ο Τζαβέλλας, μόνος του στην περιοχή του πέναλτι, ανακάλυψε τη μπάλα που έπληξε τη θέση και έστειλε την μπάλα στο πίσω μέρος του διχτυού.

60η θέση: Μια νέα ευκαιρία για τον Masouras σε αυτόν τον αγώνα. Και ο Έλληνας παίκτης ξεπέρασε τον Ντένιερ πριν στείλει σταυρό με το δεξί του πόδι. Ο Mignolet, προσεκτικός, σπρώχνει την μπάλα μακριά από μια γωνία.

55η θέση: Μερικά δειλά επιθετικά από τους κόκκινους διαβόλους στην ελληνική άμυνα, η οποία είναι ακόμα καλά οργανωμένη.

Σαράντα ένατη θέση: Οι δύο ομάδες δεν επιδιώκουν καθόλου να επιταχύνουν το ρυθμό της συνάντησης στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Τα τεχνικά απόβλητα συσσωρεύονται.

46: Ο Mertens αντικαθιστά τον Doku κατά την επιστροφή του από το αποδυτήριο, ενώ ο Batshuayi παίρνει τη θέση του Lukaku.

MI-TEMPS

45η θέση: Μεταξύ των θετικών σημείων αυτής της πρώτης περιόδου, θα σημειώσουμε τις ενδιαφέρουσες παραστάσεις των Doku, Praet και Thorgan Hazard. Η Mignolet έσωσε τα έπιπλα στην πρώτη ελληνική περίσταση. Ένα αρνητικό σημείο: εκτιμήσεις του Alderweireld. Σε γενικές γραμμές, ήταν η πρώτη σοβαρή δράση εκ μέρους των ανδρών του Martinez.

READ  Οι Σενεγάλοι συμμετέχουν στη σύντομη λίστα FIBA

32η θέση: Μετά από ένα καλό ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Έλληνες φαίνεται να έχουν εκπλήξει από το σκορ έναρξης. Η βελγική άμυνα δεν ανησυχούσε για αρκετά λεπτά.

25η θέση: Ο Jeremy Duques κερδίζει πόντους και είναι ακαταμάχητος στην αρχή του αγώνα.

Διάλειμμα για ποτό;

Αυτό δεν είναι νέο. Το UEFA δίνει στους παίκτες λίγα λεπτά για να ενυδατωθούν όταν η θερμοκρασία γίνει πολύ υψηλή. Αυτό τους εμποδίζει να καταλήξουν να καίγονται σαν το γρασίδι του Βασιλιάς Baudouin Stadium. (Διαβάστε το πλήρες άρθρο)

XXII: Μια νέα ευκαιρία για δαίμονες! Μετά την αποτυχημένη εναέρια έξοδο του Έλληνα τερματοφύλακα, ο Alderweireld επιχείρησε ένα σουτ που ο τερματοφύλακας Βλαχοδήμος πιάστηκε αβίαστα.

Είκοσι: Ο στόχος του Βελγίου! Ο Thorgan Hazard έσπευσε προς το τέρμα πριν ενώσει με τον Carrasco και άνοιξε το σκορ.

Δέκατη τέταρτη: Πρώτη ευκαιρία για το Βέλγιο! Μετά από μια καλή ροή, ο Μπράιτ πέρασε προς τον Λουκάκου του οποίου το σουτ σώθηκε όμορφα από τον τερματοφύλακα του αντιπάλου.

Δέκατη δωδέκατη: Οι δαίμονες αρχίζουν να ανακτούν τον έλεγχο της συνάντησης μετά από μια πολύ δύσκολη αρχή.

Όγδοο: Οι άντρες της Martinez δεν έχουν εισέλθει ακόμα στο παιχνίδι τους. Η Ελλάδα παρουσιάζει πολλά προβλήματα για τους Βέλγους και είναι πολύ πιο σοβαρή με τρεις πραγματικά ενδιαφέρουσες καταστάσεις.

Τρίτον: Μια μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Ένα πίσω πέρασμα από τον Alderweireld επέτρεψε στον Morosa να πάει σόλο προς το τέρμα. Το Mignolet είναι καλό για να αποφευχθεί το άνοιγμα του μητρώου.

Δεύτερον, οι κόκκινοι διάβολοι αποφάσισαν να εφαρμόσουν άμεσα υψηλή πίεση.

Πρώτα: οι Έλληνες ξεκίνησαν τον αγώνα!

READ  Team Pro Immo: Ο Bennett και ο Castelarnau είναι στους δέκα πρώτους στο Grand Prix της Ρόδου