Wattel, Manudo … το γαλλικό ρεκόρ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Η Γαλλία έχασε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στη Βουδαπέστη με ένα τιμητικό ρεκόρ με 10 μετάλλια, συμπεριλαμβανομένων 2 χρυσών. Εάν η Mary Wathel (πρωταθλητής 100m πεταλούδας) και οι κολυμβητές ανοιχτού νερού (5 μετάλλια από 7 αγώνες) ήταν πολύ ικανοποιημένες, οι παραστάσεις των Florent Manudo και Charlotte Bonnet θα χαρακτηριστούν ως απογοητεύσεις.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης, το οποίο αναβλήθηκε για ένα χρόνο λόγω της επιδημίας, έληξε χθες. Μεταξύ 10 και 23 Μαΐου, Γάλλοι κολυμβητές συγκέντρωσαν συνολικά 10 μετάλλια, συμπεριλαμβανομένων 2 χρυσών. Εάν τα αποτελέσματα φαίνονται αδύναμα στα μάτια της γαλλικής αντιπροσωπείας (48 αθλητές, το υψηλότερο σύνολο από το Βερολίνο το 2014Αυτή η συνάντηση ήταν πάνω απ ‘όλα μια αφετηρία πριν από το γαλλικό πρωτάθλημα (από 15-20 Ιουνίου) και φυσικά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (23 Ιουλίου έως 6 Αυγούστου).

Mary Wattel-on-O

Αναλυτικά, 5 μετάλλια προήλθαν από αγώνες μπιλιάρδου και 5 ακόμη μετάλλια κέρδισαν σε αγώνες ανοιχτού νερού. Στην πλατεία Dona στη Βουδαπέστη, η Mary Wattel ήταν ο πιο παραγωγικός κολυμβητής με 3 γοητείες, μία από κάθε ορυκτό. Το πρώτο χάλκινο μετάλλιο στο ρελέ ελεύθερου στυλ 4 x 100m γυναικών. Τέλος, κέρδισε το ασήμι στο 100m freestyle, πίσω από τον Ολλανδικό Wimke Heemslerk. Και μεταξύ των δύο, η αφοσίωση στη νίκη στην πεταλούδα των 100 μέτρων σε 57 δευτερόλεπτα και 37, έδεσε με την Έλληνα Άννα Νεττουνάκη. Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος των singles στο μακροχρόνιο τουρνουά του Wattel, ενός από τα ανώτερα στελέχη της Γαλλίας.

READ  Ελλάδα: 10η ημέρα από ένα θερμό κύμα, με θερμοκρασίες που φτάνουν τους 44 ° C

Τα άλλα δύο γαλλικά μετάλλια στην πισίνα κέρδισαν ο Johann Nadwi Broward, μαυρίστηκε στα 100 μέτρα πίσω και η Melanie Hencke, ασημένια στην πεταλούδα των 50 μέτρων. Θα υπάρξουν 3 ευρωπαϊκά μετάλλια στο Τόκιο, καθώς αποτελούν μέρος των πέντε κολυμβητών που έχουν ήδη επικυρώσει τα εισιτήριά τους για τους Ολυμπιακούς Αγώνες αυτό το καλοκαίρι (23 Ιουλίου έως 6 Αυγούστου).

Οι νέοι δείχνουν, απογοήτευση για τον Μανούδου και τον Μπόνετ

Η γαλλική αντιπροσωπεία κατέγραψε επίσης μερικά όμορφα, αξιότιμα ​​μέρη στο Dona Arena. Μπορούμε να παρατηρήσουμε την καλή εβδομάδα του Mewen Tomak, πέμπτη στο νούμερο 100 μέτρων, και Maxim Gross, πέμπτη στο freestyle 100 μέτρων και έβδομη στο freestyle 50 μέτρων. Και οι δύο συμμετείχαν στον πρώτο μακροχρόνιο διεθνή διαγωνισμό. Ακόμα πιο ενοχλητικό είναι ότι ο Damien Jolie, στο ρελέ freestyle των 1500 μέτρων και 4x200m για τους άνδρες, δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο στους τελικούς στη σειρά.

Από την άλλη πλευρά, ήταν απογοήτευση που βασίλευσε τον Florent Manudo. Επέστρεψε για να αγωνιστεί το 2019 Για να πάρετε ξανά μια γεύση ολυμπιακού χρυσού, ένας κολυμβητής από τον κύκλο της Μασσαλίας Swimmer απέτυχε πέμπτος στον τελικό των 50 μέτρων. Ο τίτλος πήγε στον Finn Ari Pekka Liukkonen, ο νικητής σε 21 δευτερόλεπτα και 61. Ο Manudo θα είναι σε θέση να παρηγορήσει τον καλύτερο χρόνο του στη σεζόν (21 δευτερόλεπτα 67), τον οποίο πέτυχε στους ημιτελικούς.

Florent Manudo Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης

Florent Manudo στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Getty Images)

Απογοητευμένος επίσης για τον Charlotte Bonnet. Παρόλο που αγωνίστηκε στο χάλκινο μετάλλιο 4 x 100m freestyle relay, απέτυχε να διατηρήσει τον τίτλο της στα 200m freestyle και έπεσε στην τέταρτη θέση στον τελικό. Ωστόσο, η τελευταία ημερομηνία που έχει σημασία για τον κολυμβητή παραμένει το Γαλλικό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στο Chartres, όπου θα παίξετε προκριματικά για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο στα 100μ και 200μ.

READ  Παραστάσεις του Nicolas Ghesquiere στο Μουσείο του Λούβρου στο Vuitton

Συγκομιδή ανοιχτού νερού

Από την πλευρά τους, οι κολυμβητές ανοιχτού νερού πήραν μια καλή συγκομιδή μεταλλίων. Από 7 αγώνες, 5 φορές τοποθετήθηκαν στο κουτί. Μόνο ένας κατάφερε να ανέβει στην κορυφή του βάθρου: ο Άξελ Ρέιμοντ, ο οποίος κέρδισε τον ευρωπαϊκό του τίτλο στον αγώνα των 25 χιλιομέτρων ανδρών. Σε άλλους αγώνες, ο Marc Antoine Olivier απέτυχε να τερματίσει δεύτερος σε ακτίνα 5 και 10 χλμ. Και απογοητεύτηκε από τον Ιταλό Gregorio Paltriniere κάθε φορά. Στην κατηγορία των γυναικών, η Λάρα Γκράντζον πήρε το ασήμι στα 25 χιλιόμετρα των γυναικών, ενώ ο Usain Kejinul κέρδισε το χάλκινο σε απόσταση 5 χιλιομέτρων.

Crédit photo : F. Faugère/L'Équipe